Newyorský list nicméně upozornil, že se to může změnit, až si republikáni vyberou svého kandidáta, který se Obamovi postaví v listopadových prezidentských volbách.

Prezidentovy preference u voličů se trvale zlepšují od prosince. Nyní jeho práci hodnotí kladně 50 procent voličů, což je nejvíce od května. Tehdy Obamu v průzkumech podpořila zpráva o úspěšné tajné americké operaci v Pákistánu, která skončila zabitím šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.
Nyní prezident, který sám své šance na znovuzvolení spojil s vývojem hospodářství, u veřejnosti těží z příznivého vývoje na trhu práce, když několik měsíců po sobě klesá míra nezaměstnanosti. Také stoupá hodnota akcií na burze a zlepšuje se poptávka spotřebitelů.

Vzrostl i podíl Američanů, kteří věří v příznivý ekonomický vývoj. Je jich 34 procent, zatímco 22 procent je přesvědčeno o opaku. Ještě v září přitom pesimisté přečíslili optimisty v poměru zhruba tři ku jedné.

Nejistý vývoj

The New York Times nicméně upozorňuje, že další vývoj hospodářství je nejistý. Z Evropy stále přicházejí ponuré ekonomické zprávy a kvůli Íránu se také zhoršuje nestabilita na Blízkém východě. Bílý dům pak upozornil, že v příštích měsících nezaměstnanost zřejmě poroste, než zase začne klesat.
Přes rostoucí optimismus ohledně vývoje hospodářství navíc stále více Američanů dává Obamovi špatné známky za jeho ekonomickou politiku.

Nesouhlasilo s ní 50 procent respondentů průzkumu. Naopak 44 procent s ní souhlasilo. Téměř 60 procentům účastníků šetření se pak nelíbí, jak prezident řeší vysoké zadlužení země.

Šéf Bílého domu přesto v hypotetických soubojích vyhrál nad všemi republikánskými kandidáty na prezidenta. Mitta Romneyho, který je v boji o kandidaturu mezi nimi zatím nejůspěšnější, by mezi registrovanými voliči porazil poměrem 48 ku 42 procentům. Nad bývalým senátorem Rickem Santorumem, který se v poslední době na Romneyho dotahuje, by měl převahu 49 ku 41 procentům. Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich by mu podlehl v poměru 36 ku 54 procentům a kongresman Ron Paul v poměru 39 ku 50 procentům.

Morální profil

Republikáni si podle průzkumu stále myslí, že Romney má největší šanci porazit Obamu. Zároveň se ale ukazuje, že za mnohem důležitější považují "silný morální profil" kandidáta. Bývalý guvernér státu Massachusetts u nich v tomto ohledu zaostává, z čehož nyní těží Santorum. Romney, který má za sebou kariéru úspěšného byznysmena, naopak sbírá body za ekonomiku.

Průzkum ale potvrzuje, že republikánští voliči jsou značně rozdělení a výrazně se nepřiklánějí k žádnému kandidátovi. Výsledek seriálu republikánských primárek je tak stále značně nepředvídatelný.