Hlava Filipín použila vůči Baracku Obamovi nevybíravý výraz v odpovědi na dotaz novináře. Ten se ptal, jak prezident hodlá Obamovi vysvětlit nynější zátahy proti drogovým překupníkům. Při nich bylo na Filipínách zabito přes 2000 podezřelých. Duterte vyhlásil válku drogám hned po svém nástupu do funkce 30. června 2016.

„Jsem prezidentem suverénního státu, již dlouho nejsme kolonií. Nemám žádného pána s výjimkou filipínského lidu, zkrátka nikoho. Je třeba zachovávat respekt, ne jen pálit otázku za otázkou. Putang ina, tady vám přísahám," řekl Duterte, který v odpovědi použil frázi v jednom z nejrozšířenějších jazyků Filipín. „Kdo je, abych se mu musel zodpovídat," dodal s tím, že Filipínám se od Washingtonu stále ještě nedostalo omluvy za zločiny spáchané během americké kolonizace.
Dutertemu přezdívají „asijský Trump", protože pro ostrá slova a urážky nechodí daleko. Už před volbami prohlásil: „Slibuji všem mizerům, kteří obchodují s drogami, že je zabiju. Nejsem trpělivý člověk, neznám žádnou střední cestu. Buď zabijete vy mě, nebo já vás, vy idioti."

ZABÍJEJÍ STRÁŽCI
 ZÁKONA I CIVILISTÉ

Nesmiřitelnou válku vyhlásil všem, kdo mají co do činění s drogami. Za Duterteho prezidentské působení bylo zabito asi osm set lidí podezřelých z pašování návykových látek. Dalších 4400 skončilo ve vězení a téměř 660 tisíc se raději samo přihlásilo, aby se vyhnulo zabití. Vykonavateli poprav dealerů nejsou však pouze policisté a armáda, ale také civilisté. Duterte totiž vyhlásil, že spravedlnost mají do svých rukou vzít i obyčejní lidé, a zaručil jim beztrestnost.

JDOU SI PO KRKU, 
JSOU VŠAK SPOJENCI

Filipínského prezidenta už klení očividně mrzí, ačkoli vyjádření lítosti podle AP znaky omluvy nenese. 
V prohlášení, které přečetl jeho mluvčí, filipínský prezident uvádí, že jeho silné výrazivo na otázky novináře vyvolalo znepokojení. „Rovněž litujeme, že to vyznělo jako osobní útok na prezidenta USA," uvádí v prohlášení Duterte. Zároveň tvrdí, že schůzku se společně rozhodly odložit obě strany.
Barack Obama plánoval setkání s Rodrigem Dutertem v rámci laoského jednání Spojených států amerických a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Filipíny jsou přitom důležitým spojencem USA ve sporu s Čínou o Jihočínské moře. Washington obviňuje Peking z militarizace důležité globální obchodní cesty a ohrožování svobody pohybu na moři a ve vzduchu.

Čína toto nařčení odmítá a naopak Spojeným státům vyčítá, že zbytečně stupňují napětí v regionu. Rodrigo Duterte před svým zvolením filipínským prezidentem prohlásil, že na zlost Číně dojede na jeden ze sporných ostrovů v Jihočínském moři na vodních lyžích a vztyčí tam filipínskou vlajku.