S odvoláním na různé zdroje ve Washingtonu to dnes tvrdí polský list Gazeta Wyborcza.

„Signály vyslané generály Pentagonu jsou absolutně jasné – americká vláda v případě protiraketové obrany hledá jiné řešení, než by byly základny v Polsku a v České republice,“ cituje list lobbistu Rikiho Ellisona, jenž je zastánce štítu.

Při tiskové konferenci expertů na obranu, která se konala před týdnem, „se generálové ani jednou nezmínili o plánech týkajících se Polska a České republiky“, zdůraznil Ellison. „Už několik týdnů vláda testuje reakci Kongresu na odstoupení od plánů na instalaci protiraketového štítu v Polsku a v České republice,“ píše Gazeta Wyborcza, jež cituje nejmenované zdroje v Kongresu USA.

V roce 2008 Varšava a Washington dospěly k dohodě, že do roku 2013 bude v Polsku rozmístěno 10 antiraket proti balistickým střelám dlouhého doletu, jež budou kryty výkonným radarem v České republice. Proti tomuto projektu globální obrany vždy tvrdě vystupovalo Rusko.

Obamova vláda se zavázala, že projekt protiraketového štítu, s nímž přišel předchozí prezident George Bush, aby čelil hrozbám ze zemí, jako je Irán, znovu posoudí. Moskva to vidí jako útok na vlastní bezpečnost.

Podle Gazety Wyborcze si Barackova vláda nyní přeje spíše instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku stejně jako možná někde na Balkáně než v Polsku.