„V čem vlastně spočívá plán vlády v boji proti teroristické hrozbě a udržení bezpečné Ameriky,“ ptá se lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner ve videonahrávce, kterou na webových stránkách doprovází ponurá hudba, katastrofické obrázky a nepříliš lichotivé fotografie prezidenta. Video z produkce republikánského kongresového výboru je nejnovější součástí mediální palby, v níž bývalý viceprezident Dick Cheney, potenciální uchazeč o prezidentskou nominaci v roce 2012, republikánští zákonodárci a další politici chtějí zasít pochybnosti o dosavadních Obamových krocích ve funkci vrchního velitele ozbrojených sil.

Republikánům se nelíbí uzavření Guantanáma

Svého času byla kritika Obamy dost neomalená, to když Cheney řekl, že Obamovy kroky nesou riziko dalšího teroristického útoku, jako byl onen z 11. září 2001. Tentokrát si republikáni zvolili méně konfrontační tón a nastolují nepříjemné otázky, na něž zatím nikdo neodpověděl. S odvoláním na zřejmě nadcházející propuštění některých vězňů z americké věznice v kubánském Guantánamu, kterou chce Obama do roku zavřít, se lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell nedávno zeptal: „Bude těmto vycvičeným teroristům dovoleno, aby volně cestovali kamkoli ve Spojených státech? Jaký bude jejich status? Bude jim dovoleno, aby tady zůstali napořád?“

Silná nová vlna útoků na prezidenta se v zásadě shoduje se zvýšenou pozorností, kterou Obama v posledních týdnech věnuje zahraničně-poli­tickým otázkám. Některé republikánské interní průzkumy naznačují, že to je oblast, v níž jsou demokraté relativně slabší, aspoň pokud jde o srovnání s domácími tématy, jako je ekonomika, energetika, vzdělání či zdravotnictví. Průzkum společnosti New Model, která je s republikány těsně spjata, ukázal, že voliči pokládají republikány i demokraty za stejně kompetentní, pokud jde o válku s terorismem, zatímco demokraté mají jasnou převahu v takových vnitropolitických tématech, jako je zdravotnictví, energetika a vzdělávací systém.

V minulých týdnech republikáni proto poukazovali na to, jak si prezident Obama potřásal ruku s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem, na jeho údajné nadbíhání Kubě, stejně jako na domnělou úklonu saúdskoarabskému králi. Obamovo rozhodnutí zavřít Guantánamo nyní spojují se zákazem mučení a nedávným zveřejněním tajných dokumentů, spojených s právním ospravedlněním tvrdých vyšetřovacích metod používaných za vlády prezidenta Bushe.

Obama je prý slabý prezident

Mezi Obamovy největší kritiky patří Newt Gingrich, někdejší mluvčí Sněmovny reprezentantů a potenciální prezidentský kandidát pro volby v roce 2012. Nedávno Obamu přirovnal k bývalému prezidentovi Jimmymu Carterovi, který byl v úřadě koncem 70. let, když Sovětský svaz vpadnul do Afghánistánu a když takzvaní militantní studenti drželi rukojmí na americkém velvyslanectví v Teheránu. „Carter prokázal slabost a svět se stal tvrdší a tvrdší kvůli zrádcům, agresorům, antiamerikanistům a diktátorům, protože ti, když cítí slabost, začnou tlačit a postupovat kupředu,“ řekl Gingrich televizi Fox News. Naznačoval tak, že by Obama mohl projevovat stejnou slabost.