Poláky rozhořčil tím, že místo o nacistickém koncentračním táboře na okupovaném polském území mluvil o "polském táboře smrti". Bílý dům vyjádřil nad omylem politování, ale polský premiér Donald Tusk řekl, že čekal více. Dopis také zaslal Obamovi prezident Bronislaw Komorowski, informovala bez dalších podrobností agentura PAP.

Obama při udělování nejvyššího amerického civilního vyznamenání připomněl, že členové polského odboje Karského "propašovali do varšavského ghetta a do polského tábora smrti", kde na vlastní oči uviděl, jak nacisté vraždí Židy. Polská soukromá televize TVN24 uvedla, že Karskému se v přestrojení za strážníka podařilo dostat do sběrného tábora Izbica na východě dnešního polského území. O tom, co viděl, informoval na Západ, mnozí politici mu ale nevěřili.

"Bílý dům se omluví za pobuřující chybu. Škoda, že tu slavnost zastínila ignorance a nekompetentnost," napsal na Twitteru polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor řekl, že se Obama přeřekl. "Měl na mysli nacistické tábory smrti v Polsku. Litujeme tohoto chybného prohlášení, které by nemělo odvádět pozornost od jasného záměru vyznamenat Karského a ty statečné občany, kteří tváří v tvář tyranii stáli na straně lidské důstojnosti," řekl Vietor.
Premiér Tusk dnes prohlásil, že Polsko od Bílého domu očekává víc než vyjádření lítosti. "Jsem přesvědčen, že naši američtí přátelé si dnes mohou dovolit silnější reakci, citlivou reakci, která by jednou provždy vyloučila takové omyly, než jenom prosté vysvětlení a vyjádření politování mluvčího Bílého domu," prohlásil Tusk.

Protestují peticí

Varšava i polské krajanské sdružení v zahraničí opakovaně protestují proti tomu, když se ve zprávách a článcích světových médií objeví termín jako "polské koncentrační tábory" místo správného "německé koncentrační tábory v Polsku okupovaném nacisty". Pod petici, kterou proti "polským koncentračním táborům" sepsali američtí Poláci, se podepsalo přes 305.400 lidí. Mezi signatáři je třeba Lech Walesa, legendární předák nezávislých odborů Solidarita a první polský nekomunistický prezident.

Walesa v Obamově omylu spatřuje šanci, jak zastavit šíření této nepravdy. "Je to zlatá příležitost skoncovat s tím jednou provždy. Využijme jí, abychom to už nikdy nikde na světě neopakovali," řekl nositel Nobelovy ceny za mír televizní stanici TVN24.
Medaili svobody kromě Jana Karského v úterý dostala bývalá ministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightová nebo písničkář Bob Dylan.