Putin na konci dubna podepsal dekret, nabízející ruské občanství obyvatelům Donbasu, žijícím na území ovládaném proruskými separatisty. Podle prezidenta šlo o "výlučně humánní" opatření. Vydávání ruských pasů těmto Ukrajincům se podle médií de facto rozběhlo od poloviny června, kdy o pas požádalo na 12.000 lidí. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku.

Na sídlo ukrajinské televize neznámý útočník vystřelil z granátometu.
Na sídlo ukrajinské televize někdo vypálil z granátometu. Nikdo nebyl zraněn

Kyjev kritizoval Putinovo rozhodnutí jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy vyzval Západ k zesílení sankcí proti Rusku. O ruský pas si podle něj požádá jen ten, kdo ho nezbytně potřebuje k životuí v Rusku, nebo k útěku před spravedlností ve vlasti.

Putin se pak nechal slyšet, že zvažuje molžnost nabídnout ruský pas v zrychleném řízení všem Ukrajincům. Zelenskyj na oplátku nabídl ukrajinské občanství Rusům. "Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce," poznamenal ukrajinský prezident.

Dohoda o příměří

Zástupci Ukrajiny a Ruska se dnes v Minsku dohodli na příměří v Donbasu, které má začít platit minutu po půlnoci 21. července. Dnes o tom informovala agentura Interfax s odvoláním na mluvčí člena vyjednávacího týmu Leonida Kučmu. Klid zbraní nastane v den ukrajinských parlamentních voleb. Podobná příměří byla vyhlášena již mnohokrát, avšak dosud každé byla porušena.

Příměří oznámila takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má za cíl najít diplomatické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.

Mluvčí ukrajinského exprezidenta Kučmy Darka Oliferová uvedla, že znepřátelené strany se dohodly na "všestranném, udržitelném a časově neomezeném klidu zbraní od půlnoci 21. července".

Obilné příměří

Klid zbraní nastane v den předčasných parlamentních voleb na Ukrajině. Média ho nadto dávají do souvislosti s letním obdobím sklizní a nazývají ho "obilným příměřím". Předchozí, jarní příměří mezi vládními vojsky a proruskými separatisty bylo vyhlášeno začátkem března. Zastavení palby bylo dohodnuto také před novoročními svátky. Pokaždé ale bylo záhy porušeno.

Konflikt v Donbasu si podle odhadů vyžádal od jara 2014 na 14.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory povstalců, Moskva to popírá.

Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj - Na kombinovaném snímku ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj
Putin poprvé hovořil se Zelenským. Hlavně o urovnání konfliktu na Ukrajině