Rozparovač zabil své oběti mezi srpnem a listopadem 1888 ve čtvrti Whitechapel na východě Londýna. Historička Hallie Rubenholdová, která v knize The Five napsala historii všech pěti obětí - Mary Ann Nicholsové, Annie Chapmanové, Elizabeth Strideové, Catherine Eddowesové a Mary Jane Kellyové, tvrdí, že si ve skutečnosti vydělávaly jako služky a služebné.

Torontský sériový vrah ukrýval části těl svých obětí do cizích květináčů
Torontský sériový vrah ukrýval části těl obětí do cizích květináčů

Argumentuje, že sexistické postoje tehdejších policistů a historiků, kteří se záhadě posledních 130 let věnovali, vedly k chybným domněnkám o ženách, které byly zabity. Historici se podle ní „fixovali“ na Rozparovače, ale nikdy nepřemýšleli o tom, kdo jsou ty ženy, napsal list Sunday Telegraph.

Ženy nebyly tamní společností respektovány

„Oslavujeme Rozparovače, tvoříme celý okruh specialistů, fascinuje nás nevyřešená vražedná záhada stará 130 let. Nikdy jsme nezpochybňovali pravověrnost 19. století – svět, ve kterém byly zavražděny, byl ale svět, ve kterém nebyly ženy respektovány a byly považovány spíše za občany druhé kategorie,“ řekla.

Jedna ze žen vedla se svým manželem kavárnu v Poplaru, další žila v rezidenci přítele prince z Walesu. Misogynie a sexismus „jsou v případu Rozparovače hluboko zakořeněny. Zúčastněné ženy byly „dehumanizované“ po dobu celých 130 let," řekla.

Rubenholdová sice připustila, že Mary Jane Kellyová mohla být sexuální pracovnice, a svým tělem si mohla vydělávat i Elizabeth Strideová. Tvrdí však, že ostatní tři rozhodně nebyly prostitutky. Řada historiků však s jejími závěry nesouhlasí.

Bývalý ošetřovatel má na svědomí přes 100 životů
Největší sériový vrah v Německu. Ošetřovatel zabil přes sto lidí