Asi 70 procent z obětí izraelského masivního bombardování a pozemní operace byly ženy, děti a nezletilí, uvedla DPA. Mezi mrtvými je i několik tisíc ozbrojenců z hnutí Hamás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že v Pásmu Gazy armáda zabila na 8000 „teroristů“.

Obvinění z genocidy

Dnes Netanjahu při zahájení zasedání vlády reagoval na obvinění z genocidy na Palestincích, které proti Izraeli v pátek u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) vznesla Jihoafrická republika. „Budeme pokračovat v naší obranné válce, jejíž spravedlnost a morálka nemají obdoby,“ řekl Netanjahu podle agentury AFP. Dodal, že izraelská armáda jedná v Gaze „nejmorálnějším možným způsobem“.

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy, která je reakcí na útok Hamásu na Izrael ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, vyhnala dosud z domovů podle OSN na 1,9 milionu lidí. Mnozí z nich se přemisťovali už několikrát kvůli opakovaným výzvám k rychlým evakuacím.

Bombardování v Pásmu Gazy Izraelskými ozbrojenými silami má katastrofální následky
Izrael útočí na Gazu svými nejničivějšími bombami. Postup si vysloužil kritiku

Zhruba milion Palestinců nyní přebývá na jihu v oblasti Rafáhu u egyptských hranic. Mnozí, včetně dětí, tam spí na zemi v provizorních přístřešcích a nemají dost jídla ani pitné vody. Kvůli chybějícím toaletám a nedostatku vody se na tomto hustě zaplněném území šíří infekční nemoci.

V Pásmu Gazy funguje jen zhruba desítka z 36 nemocnic, a to jen omezeně. Nemají dostatek anestetik ani dalších léků. Distribuce humanitární pomoci je kvůli zničeným silnicím a neustálému bombardování obtížná, přes hranice se dostává jen asi stovka kamionů denně, což je v této situaci jen velmi málo.