Podle ní má každý druhý člověk problémy s nadváhou, což je v konečném počtu více než pět milionů lidí. „U nás počty klasicky obézních nejsou tak vysoké jako v ostatních státech Evropy nebo v USA, ale o to více je zde lidí, kteří mají nadváhu. Klasicky obézních je kolem 500 tisíc,“ vysvětlila Matějková.

Jde o nákazu

Američtí vědci z univerzity v Louisianě ovšem přišli na to, proč tomu tak je. Obezitou se podle nich dá nakazit podobně jako chřipkou. Může za to poměrně rozšířený typ takzvaného lidského adenoviru. Ten sice způsobuje většinou respirační obtíže, ale může proměnit některé lidské kmenové buňky v tukovou tkáň. Kromě toho další americké studie, z kalifornské univerzity, tvrdí, že tloušťka je přenosná společenským stykem. Dá se dokonce „chytit“ i kontaktem na dálku.

Výzkum tvrdí, že pravděpodobnost, že člověk skončí obézní, se zvyšuje o 57 procent, pokud jeho přátelé mají výraznou nadváhu, o 40 procent, pokud jsou jeho sourozenci jen obtloustlí, a o 37 procent, pokud je jeho partner obézní. Nehraje roli pouze fakt, že se všichni vzájemně učí své stravovací návyky, ale také se mění představa o tom, jaká váha je ještě přijatelná.

„Každý půlrok se objeví nová studie a vysvětlení příčin obezity. Nepřikládám jim velkou váhu. A musím říci, že se mi moc nelíbí,“ tvrdí Matějková. Mají prý velmi negativní dopad na všechny ty, kteří by potřebovali zahájit léčbu své nadváhy či obezity. „Přestanou se snažit a myslí si, že když se nasadí nějaký lék, třeba antivirotiku, tak to bude stejné jako s jiným onemocněním. Vyberou léky a budou štíhlí. Což je nesmysl,“ říká lékařka. Všichni musejí projít dietologickou léčbou, změnit stravovací návyky a pak teprve systematicky hubnout.