Loď ztroskotala u portugalského pobřeží Cascais, které se nachází 30 kilometrů západně od Lisabonu. Vrak se nachází v hloubce 12 metrů a podle vědců jsou předměty ve velmi dobrém stavu.

Archeologové našli na severu Itálie zlatý poklad
Zlatý poklad ze severu Itálie. Archeologové objevili stovky římských mincí

Objev desetiletí

"Z pohledu dědictví je to pro nás objev desetiletí," řekl šéf výzkumného projektu Jorge Freire s tím, že pro Portugalce jde pravděpodobně o „nejdůležitější podmořský nález všech dob.“

Odborníci tvrdí, že loď byla zapojena do velmi lukrativního obchodu s kořením mezi Portugalskem a Indií. Právě při návratu z Asie se však potopila, což se stalo pravděpodobně mezi lety 1575 a 1625.

Na místě se nacházel například čínský porcelán, který vědci datovali do konce 16. a počátku 17. století. Objevili zde také děla s vyrytým portugalským erbem, bronzové součásti děla a mušle kauri, které se používaly při obchodech s otroky.

Nález je součástí desetiletého archeologického projektu podporovaného městy Cascais, portugalskou vládou, námořnictvem a univerzitou v Lisabonu.

Místo lodím nebezpečné

„Jde o mimořádný objev, který jen posílí naši kolektivní identitu a sdílené hodnoty,“ uvedl pro server the Guardian starosta Cascais Carlos Carreiras.

Vrak objevili v srpnu při bagrování v ústí řeky Tajo na pobřeží Atlantiku. "Odborníci považují ústí řeky Tajo za místo lodím nebezpečné," řekl ministr kultury Luis Mendes. "Nynější objev to jen dokazuje."

Mumie vlčího mláděte byla objevená v oblasti Klondike v kanadském Yukonu
Výjimečný nález z Kanady. Těžaři objevili mumii vlčího mláděte z doby ledové

Podobně významný nález zde zaznamenali výzkumníci v roce 1994, kdy byla poblíž Cascais objevena jiná portugalská loď. Ta ztroskotala poblíž vojenské pevnosti São Julião da Barra.

Zdroj: Youtube