Poslední místo odpočinku významného kněze nalezli archeologové v provincii Gíza. Hrobka je zcela nedotčená a v minulosti ji neobjevili ani zloději.
Výjimečně zachovalá
„Jde o soukromou hrobku, která je výjimečně zachovalá. Je plná barevných nápisů, vyobrazení a soch. To dokládá, že je zde pochován vysoce postavený muž. Jde o královského kněze jménem Wahtye, který působil v období páté dynastie faraona Neferirkara," řekl v prohlášení egyptský ministr pro památky. Kobka tedy pochází z 25. století před naším letopočtem.

V hrobce je podle prohlášení ministerstva rovněž pochována i knězova matka, manželka a další příbuzní. Na stěnách jsou také malby, na kterých je kněz vyobrazen spolu s matkou, manželkou a dalšími členy rodiny. Další kresby znázorňují výrobu vína a keramiky, hudbu, plachtění či lov a výrobu sarkofágu.
Některé sochy, kterých je asi 24 znázorňují duchovního a jeho blízké.
Další nálezy
„Hrobku jsme objevili již v listopadu, ale trvalo dost času, než jsme se dostali dovnitř," uvedl generální sekretář nejvyšší rady pro památky Mustafa Waziri. V průběhu vykopávek jsme také našli pět nových uzavřených chodeb. To vysvětluje hodně. Předměty, které pohřbili s ním, by totiž měly být v těchto chodbách,“ dodal Waziri.

Hrobka je asi deset metrů dlouhá, tři metry široká a stejně tak i vysoká. Podle archeologů je v perfektním stavu.
Archeologové nyní pokračují ve vykopávkách a očekávají další objevy, včetně samotného sarkofágu. „Dokážu si představit, že tady ještě můžeme najít, dá-li bůh, některé další objekty. Chodba by mohla vést až k rakvi nebo sarkofágu majitele hrobky,“ dodává Waziri.
Oživení cestovního ruchu
Egypt v posledních letech často hlasitě oznamuje nové objevy v naději, že se mu podaří oživit cestovní ruch. Významný nález zaznamenali archeologové v září, kdy objevili pískovcovou sfingu z doby Ptolemaiovců, kteří v Egyptě vládli v období 300 let před naším letopočtem do příchodu Římanů v roce 30 let před naším letopočtem. Poslední vládkyní rodu byla notoricky známá Kleopatra VII.

Dalším průlomovým objevem byl pak obrovský sarkofág z černé žuly, který se považuje za největší, jaký se kdy v egyptské Alexandrii podařilo nalézt. Rovněž nalezli pohřebiště, o němž se předpokládá, že je nejméně 3500 lete stará.
Cestovní ruch od egyptské revoluce v roce 2011 výrazně poklesl, a Egypt tak přišel o spoustu příjmů. Ze zhruba 15 milionů lidí v roce 2010 se počet návštěvníků do roku 2015 snížil na 6,3 milionu.
