Hlavním cílem přísně tajného pátrání financovaného americkou vládou totiž nebylo místo nehody slavného parníku, ale vraky dvou amerických jaderných ponorek, které se v letech 1963 a 1968 potopily i se  svými posádkami. 

Dlouholetý sen Roberta Ballarda po nalezení vraku Titanicu brali jeho nadřízení 
z amerického námořnictva pouze jako výstřední koníček, nad kterým přimhouřili oko. Teprve po nalezení obou ponorek dostal  badatel povolení, aby se hnal za svým dětským snem.

Ten se mořskému geologovi splnil krátce po půlnoci 
1. září 1985, kdy jej kvůli nadějnému záběru průzkumné kamery vzbudil lodní kuchař.

Ostré světlo reflektoru průzkumné miniponorky dopadlo na trosky pohřbené ve čtyřkilometrové hloubce více než 73 let po potopení legendárního parníku.

Badatel od té doby sestoupil k vraku Titanicu celkem jedenáctkrát. Dnes už podle svých slov myslí spíše na příběhy cestujících než na samotnou loď.

„Potopení Titanicu mělo své hrdiny i padouchy,“ řekl vědec zpravodajskému portálu NPR. Připomíná přitom majitele lodi, který se potají proplížil do záchranného člunu, i chlapce, který den před katastrofou oslavil osmnácté narozeniny a do člunu odmítl nastoupit s tím, že už je mužem. „Myslím, že každý přemýšlí, jak by se zachoval. Všichni si představují sami sebe na Titanicu a nejsou si vůbec jistí, jakou roli by hráli,“ přemítá Robert Ballard.

Na místě potopení Titaniku se konala vzpomínková bohoslužba

Přesně sto let po havárii slavného parníku Titanic se na místě jeho potopení v severním Atlantiku konala v noci na neděli SELČ vzpomínková bohoslužba. Cestující dvou plavidel, která tam připlula z anglického Southamptonu a z New Yorku, tak uctili památku více než 1500 cestujících a členů posádky lodi, kteří katastrofu nepřežili.

Minutou ticha, modlitbami a hlubokým hlasem lodní píšťaly si pasažéři lodí Balmoral a Journey připomněli události staré sto let. Vzpomínkové akce byly zarámovány dvěma hlavními okamžiky – nárazem Titaniku do ledovce ve 23:40 místního času (04:40 SELČ) a potopením této výletní lodi v 02:20 místního času (07:20 SELČ) – mezi nimiž se rozhodovalo o životech lidí na vlnách ledového Altantiku.

Přesně sto let po nárazu Titaniku do ledovce se rozezněly lodní píšťaly, v okamžiku jeho potopení byly spuštěny do vln a požehnány věnce, informoval web listu The Chronicle Herald.

Autentické byly podle něj nejen dobové kostýmy mnoha cestujících na vzpomínkových lodích. Ve 02:22 spustila kapela na Journey hymnus Nearer, My God, to Thee, který prý hrál ve stejné době před sto lety i orchestr na Titaniku, svého času označovaném za nepotopitelné plavidlo.

Ve své době největší a nejmodernější výletní parník Titanic vyplul před sto lety na svou první plavbu s cestujícími z anglického Southamptonu do New Yorku. Potopil se 15. dubna časně ráno po srážce s ledovcem jižně od kanadského New Foundlandu.

Na vzpomínkovou plavbu na místo jeho havárie vyrazila o víkendu z Anglie po stejné trase loď Balmoral, v úterý večer pak z opačné strany oceánu, z New Yorku, výletní loď Journey.

„Poslední“ hodiny plavby luxusního parníku Titanic ale mohli prožívat téměř na vlastní kůži při rekonstrukci nejen cestující na jejich palubách. Vývoj dění na Titaniku bylo možné sledovat minutu po minutě také například na sociální síti Twitter:

„Nádherné ráno, abychom si mohli vychutnat další fantastickou snídani“, stálo tam například. Později přicházely spíše znepokojivé zprávy jako: „Víme jen to, že jsme narazili do ledovce, škody nejsou známy.“ A ještě o něco později: „Moře je plné křičících lidí a těl - nepředstavitelný pohled“.