Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50.000 dolarů (1,2 milionu Kč).

Tělo slavného lva stažené z kůže a bez hlavy našli správci na okraji zimbabwské rezervace Hwange na počátku července. Lovec podle nich podplatil dva muže, aby Cecila vylákali pomocí mršiny připevněné na voze mimo národní park, kde jej nejprve postřelil šípem a teprve po 40 hodinách ho dohledal a usmrtil.

Původní informace hovořily o tom, že lva zabil španělský turista. Podle předsedy ochranářské organizace ZCTF Johnnyho Rodriguese ale šlo o amerického zubaře Palmera. Ten už přiznal, že lva zabil a vyjádřil nad svým činem hlubokou lítost. Zároveň ale namítl, že si najal dva profesionální průvodce na lovecký výlet, a domníval se tak, že je vše v souladu se zákonem.

„Netušil jsem, že ten lev, kterého jsem skolil, byla místní celebrita, … dokud lov neskončil," uvedl Palmer, který už ze Zimbabwe odjel. „Spoléhal jsem se na odbornou radu profesionálních průvodců," dodal.

Potíže už v minulosti

Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví. Jeden z nich, místní profesionální lovec Theo Bronkhorst, byl dnes obžalován z toho, že nedokázal udělat nic proti ilegálnímu lovu. U soudu řekl, že se necítí vinen a poté, co složil kauci a odevzdal cestovní pas, byl propuštěn na svobodu. Proces s ním se bude konat 5. srpna. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozí mu pokuta až 20.000 dolarů (491.000 Kč) a až desetileté vězení. Druhý obviněný dnes ještě u soudu nebyl.

Američan Palmer měl kvůli svému loveckému koníčku potíže už v minulosti. V roce 2006 údajně zabil v americkém státě Wisconsin medvěda baribala mimo honební oblast, posléze ho převezl a tvrdil, že ho skolil v povolené zóně. Dostal kvůli tomu roční podmínku a pokutu téměř 3000 dolarů (zhruba 74.000 Kč).

Palmer se mezitím stal terčem útoků ze strany rozzlobených uživatelů internetu, mnozí z nich mu dokonce přejí smrt. „To je nechutné. Doufám, že tě hodí do klece s hladovými lvy," vzkázala Palmerovi jedna žena prostřednictvím facebookové stránky jeho zubařské ordinace.

Cecil nosil obojek s GPS údaji

Lev Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Palmer a jeho průvodci se podle ochranářů pokusili neúspěšně obojek zničit.

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů či lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130.000 lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby země přestala povolení na odstřel ohrožených zvířat vydávat.

Agentura Reuters uvedla, že jednou z mála zemí, kde zabití lva Cecila nevyvolalo hysterii, je samotné Zimbabwe. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 80 procent a místní lidé mají dost starostí s tím, aby pro sebe a své rodiny zajistili dostatek jídla.