Již kolem půlnoci místního času postávaly před branou desítky migrantů, nakonec se jich mohly shromáždit asi tři stovky. Byli mezi nimi zejména muži, ale i několik žen s malými dětmi v náručí či v kočárku.

Plavidlo má místo pro asi 2500 běženců. Syřané se v něm registrují a rovněž na lodi najdou přístřeší a už nebudou muset spát v parcích či na plážích nedaleko přístavu. Uvnitř lodi mají údajně k dispozici lékaře, jídlo a veškeré další věci, které by mohli potřebovat.

Vpouštění uprchlíků do prostor střežené části přístavu probíhá velmi poklidně. Každý musí ukázat cestovní pas, policisté ho prohlíží a pokud je vše v pořádku, vpouští dovnitř. Když se dostane dovnitř skupinka asi 40 lidí, kteří čekají na sedačkách v čekárně normálně určené pro cestu běžným trajektem, policisté proces na chvíli zastavují. Tato skupinka po chvíli odchází do útrob trajektu. A policisté začínají kontrolovat doklady dalším lidem v řadě.

Odlehčení úřadům

Trajekt, který vyslala vláda v Aténách, aby ulehčila místním úřadům, které registraci obrovského množství běženců nezvládají, do přístavu dorazil už v pátek. Jeho brány se ale poprvé Syřanům otevřely až v noci na neděli. Tehdy se údajně dostalo dovnitř asi 700 lidí.

Podle úřadů by měl trajekt v přístavu zůstat asi dva týdny; co se bude dít dál, není jasné. Mezi místní obyvateli se ale šíří informace, že se jen čeká na to, až se trajekt zcela zaplní, pak odjede do Atén a znovu se vrátí zpátky.

„Když se dostanu dovnitř, můžu jít pak i ven?" ptá se jedna z přítomných dívek, velmi čistě oblečená, která nevypadá, že by poslední dny strávila v okolí přístavu v provizorním přístřešku. Jak prozrazuje, je ze Sýrie, přijeli na člunu z Turecka, mají ale sehnané ubytováni a na lodi se chtějí jen registrovat, aby mohli pokračovat dále do Evropy. „Jenže se bojíme, že když půjdeme dovnitř, tak nás donutí tam zůstat," vysvětluje velmi dobrou angličtinou. Prý jí to říkali ostatní čekající Syřané.

I během debaty s ní je ale vidět, jak se do trajektu hlavní branou několik Syřanů vrací z města, někteří si s sebou nesou i igelitky s nákupem. U vchodu jen prokazují svou totožnost a jsou vpuštěni zpátky. Když se na to dívka ptá přítomného policisty, nijak nereaguje a jen jí říká, že si má stejně jako ostatní stoupnout do řady a počkat.

Každý den přijíždí do Kosu okolo 600 uprchlíků, kteří vyrážejí v noci na člunech z Turecka. Syřané mají nyní možnost bydlet v trajektu, někteří ale zůstávají nedaleko přístavu u policejní stanice, kde mají postavených několik stanů. Ostatní uprchlíci, zejména Afghánci či Pákistánci našli útočiště v opuštěném hotelu Captain Elias.