Návrh zákona schválila minulý týden i dolní sněmovna a teď už čeká jen na prezidentův podpis. Každý, kdo se veřejně zmíní o koncentračních táborech postavených nacistickým Německem na polské půdě jako o "polských táborech smrti", může podle tohoto zákona dostat pokutu nebo skončit až na tři roky ve vězení.

Novou normu ostře kritizuje Izrael. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ji označil za pokus "přepisovat historii". Další kritici prohlašují, že nový zákon umožňuje polské vládě popírat případy, kdy bylo prokázáno polské spolupachatelství na válečných zločinech.

Polská vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost tuto kritiku odmítla a uvedla, že chce chránit pověst své země a bránit tomu, aby se její historie zobrazovala nesprávně.

Předseda Senátu Stanisław Karczewski prohlásil, že Polsko chce pokračovat v dialogu s Izraelem a vysvětlit mu, co je smyslem nových právních předpisů.

V táboře smrti Osvětim-Brezinka, který se nacházel na polském území okupované nacisty, bylo během druhé světové války zavražděno víc než milion lidí, především Židů.