Prokurátoři také neoblomně popírají, že by zatajovali informace před obhajobou. Tvrdí, že jednají co možná nejotevřeněji a že poskytli právníkům všechny důkazy. Obnovili zároveň požadavek, aby byl Polanski vydán ze Švýcarska do USA, kde by mohl být souzen. Polanského právníci zase trvají na tom, aby byl jejich klient souzen v nepřítomnosti.

Poškození soudního systému?

Šestasedmdesátiletý francouzsko-polský režisér je v domácím vězení ve své luxusní chatě ve Švýcarsku, kde je 24 hodin denně pod elektronickým dohledem. Zatčen byl loni v září ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival. Zástupci prokurátora tvrdí, že pokud bude Polanskému umožněno vyhnout se vydání, poškodí to soudní systém více než odhalení domnělého porušení práva zesnulým soudcem Lawrencem Rittenbandem, který měl kauzu v rukách v 70. letech.

Prokurátoři chtějí případ řešit po tak dlouhé době proto, aby "veřejnost nenabyla dojmu, že justice se chová k obžalovanému, který má zjevně obrovské prostředky, jinak než ke zločincům, kteří takové prostředky nemají". Tvrdí také, že smlouva se Švýcarskem o extradici byla špatně interpretována a že se Polanski musí podle jejího znění vrátit do Los Angeles.

Čin se nedá promlčet

Roman Polanski, který se k sexuálnímu styku s nezletilou, k němuž došlo před 33 lety, přiznal, uprchl ze Spojených států v roce 1978, než byl vynesen rozsudek. Od té doby se tam nevrátil. Ve Spojených státech se pohlavní styk s mladistvou považuje za znásilnění. Tento čin se nedá promlčet. Polanskému za něj v USA hrozí roky vězení. Právníci Polanského se tento měsíc obrátili na kalifornský odvolací soud, protože soudce odmítl odsoudit režiséra v nepřítomnosti, a také kvůli novému svědectví někdejšího žalobce Rogera Gunsona. Právě nové důkazy Gunsona, které jsou ale zatím zapečetěné, jsou nejnovější příčinou kontroverze v případu.

Jeden obhájce nedávno prozradil, že Gunsonovo svědectví se týká právních nedostatků v žalobě vůči Polanskému. Gunson se již při procesu v roce 1977 pokusil zpochybnit správnost právního postupu tehdejšího soudce Lawrence Rittenbanda, ale na nátlak nadřízených tak neudělal. Gunson potvrdil výpověď v podepsaném prohlášení v lednu. Jeho kopii údajně dostali i Polanského obhájci.

Obhájci tvrdí, že prokuratura věděla o nedostatcích obžaloby od roku 2002. Poukazují na záznamy zástupce prokurátora Richarda Doyleho, který převzal případ po Gunsonově odchodu do důchodu a byl od něj informován o Polanského případu. Zástupce prokurátora David Walgren, který je nyní pověřen případem, řekl, že tyto záznamy našel v archivu uložené na dně krabice.