Doktor Mount se specializuje na nukleární problematiku USA, ale také na světovou jadernou politiku. V rozhovoru prohlásil, že v dohodě, jež byla dnes dopoledne uzavřena v Singapuru, není o ověřitelném jaderném odzbrojení ani zmínka.

Americký prezident Donald Trump.
Kim může svým lidem nabídnout velkou budoucnost, zhodnotil Trump summit

Dodal také, že poselství dokumentu není tak úderné jako u podobných úmluv v minulosti. „Rozhodně není výraznější, spíše je značně slabší, bavíme-li se i o podobných dohodách ohledně nukleární problematiky, které byly uzavřeny dříve,“ zhodnotil vědec jen chvíli poté, co byly hlavní body dokumentu představeny veřejnosti.

Myslel tím zřejmě ujednání z roku 1992, v němž KLDR souhlasila se zastavením jaderných testů, či z roku 2005, kdy se údajně vzdala všech nukleárních zbraní i programů. "Na některých věcech jsme se domluvili, ale na papíře uvedeny nejsou," konstatoval dnes mimo jiné americký prezident Donald Trump.

Mount také vyhlásil, že jeho představy se od výsledku v mnohém odlišovaly. „Upřímně jsem očekával něco pevnějšího, než je tohle,“ potvrdil muž, jenž na téma nukleárních zbraní často publikuje, a to například na webu CNN či v časopisu The Atlantic.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

Zároveň ale uvedl, že slabší dohoda neznamená celkový neúspěch. „Pokud summit opravdu vyústí v interakce, které povedou ke snížení napětí na Korejském poloostrově, pak můžeme hovořit o úspěšné akci,“ řekl Mount.

Podle něj bude důležitou roli hrát především Jižní Korea. „Podaří-li se nám časem snížit ohrožení Jižní Koreje a budeme se moci více zabývat lidskými právy, pak by proces mohl vést i k omezení jaderných zbraní,“ prohlásil na závěr.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Babiš věří, že summit Trumpa s Kimem odstraní riziko války