Američtí vojáci budují v Texasu na hranicích s Mexikem několikasetmetrový plot z ostnatého drátu, upozornila televizní stanice Fox News. Podle pohraniční stráže se jedná o nezbytné přípravy na příchod přibližně 12 tisíc migrantů. Ti do USA směřují ze zemí Latinské Ameriky v rámci čtyř karavan.

Karavana lidí mířících ze Střední Ameriky směrem do USA
Mexiko nabídlo uprchlíkům byt, práci i lékaře. Karavana přesto pokračuje do USA

Ze snímků, které zveřejnilo americké letectvo, je jasně patrné, že vojáci již vybudovali plot u hraničního přechodu u města Hidalgo, jež se nachází na jihu Texasu. Bariéra, jíž tvoří ostnatý drát, byla natažena na břehu hraniční řeky Rio Grande pod mostem, který spojuje Mexiko s Texasem.

O natahování ostnatého drátu na různých místech hranice již o víkendu mluvil i americký prezident Donald Trump, konstatovala televizní stanice Fox News. „Na ostnatý drát, který je použit správným způsobem, může být nádherný pohled,“ prohlásil současný šéf Bílého domu na předvolebním mítinku v Montaně.

Pohraniční stráži vypomáhá s ostrahou hranic vojsko. Ministerstvo obrany avizovalo, že je připraveno nasadit až sedm tisíc vojáků. Sám Trump nicméně hovořil o dvojnásobku tohoto počtu.

Karavany organizují neziskové organizace

Migranti z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru prchají před chudobou a kriminalitou ve svých zemích. Karavany migrantů pořádají již řadu let nevládní organizace, přičemž hlavním cílem hromadné cesty je vyhnout se ve skupině nebezpečím, která by jinak hrozila jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.

Až do letošního dubna se tyto karavany většinou obešly bez větší publicity. Pak ale Trump jednu z nich označil za bezpečnostní hrozbu a vyslal na hranici s Mexikem národní gardu.

Karavana lidí mířících ze Střední Ameriky směrem do USA
Trump chce na hranice s Mexikem poslat 15 tisíc vojáků, bojí se migrantů