Severoamerické sdružení na ochranu motýlů (NABA) se stavbě příhraniční zdi snaží zabránit již přes rok. Podle CNN tak chce předejít „zabavení a znehodnocení svých pozemků“ i „zničujícím dopadům výstavby na životní prostředí“, v němž žije několik stovek zvířat včetně přibližně 200 druhů motýlů.

Plány na výstavbu by totiž zmenšily pozemky sdružení na polovinu a znehodnotily až 70 procent pozemků ležících mezi zdí a řekou Rio Grande, upozornila nezisková organizace National Public Radio (NPR).

Boj proti výstavbě příhraniční zdi

První žalobu proti výstavbě zdi podalo Severoamerické sdružení na ochranu motýlů již v prosinci 2017. Během následujících měsíců zažalovalo několik představitelů americké vlády, včetně ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenové.

Snahám sdružení následně napomohla i studie, kterou americký vědec Robert Peters publikoval v červenci 2018. Pod prací, která se zabývá ekologickými dopady výstavby zdi a varuje před vymizením až 80 procent druhů živočichů, se následně podepsalo 2700 odborníků ze 47 amerických států.

„Pokud se 2700 vědců postaví proti výstavbě bariéry, znamená to, že zeď představuje ekologickou katastrofu,“ konstatoval tehdy Robert Peters.

Ve své nejnovější žalobě si sdružení stěžovalo zejména na narušení soukromého majetku. Federální soudce Richard Leon ji však ve čtvrtek odmítl jako neopodstatněnou, uvedl server The Hill. „Soudce zamítl naši stížnost. Tak lehce se ale nevzdáme,“ reagovalo sdruženÍ. 

Trump chce vyhlásit stav nouze

Americký prezident Donald Trump se mezitím chystá vyhlásit stav nouze, který by mu umožnil obejít Kongres a přesunout na stavbu příhraniční zdi další finance.

Právě spory mezi republikány a demokraty ohledně posílení ostrahy jižní hranice přitom na konci minulého roku vedly k platební neschopnosti federálních úřadů. Bez výplaty se náhle ocitlo přibližně 800 tisíc amerických úředníků.