Plovoucí ostrov by podle prezidenta tichomořského Kiribati mohl být jednou z možností, jak ochránit obyvatele tohoto ostrovního státu před rostoucí hladinou oceánů. Anote Tong to podle agentury AP řekl na Fóru tichomořských ostrovů, které včera začalo v novozélandském Aucklandu. Představitelé tichomořských států se na něm věnují problematice klimatických změn. Fóra se účastní také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Ostrovní stát Kiribati ve střední části Tichého oceánu tvoří více než tři desítky atolů, na kterých žije asi 103.000 lidí. Někteří již podle prezidenta Anoteho Tonga kvůli stoupající hladině moře o své domovy přišli.

Plovoucí ostrov za dvě miliardy dolarů

Možnosti, jak bojovat proti rostoucí hladině moří, podle Tonga zahrnují stavbu ohromných příbřežních hrází za asi miliardu dolarů a přesun části obyvatelstva na jiné ostrovy. Uvažovat je ale podle něj třeba i o řešení v podobě plovoucího ostrova. Podle návrhů, které se k němu dostaly, by plovoucí ostrov, připomínající obří ropnou plošinu, vyšel asi na dvě miliardy dolarů.

Šéf OSN před zahájením fóra navštívil Šalamounovy ostrovy a Kiribati. Cesta prý posílila jeho přesvědčení, že "na našem současném modelu hospodářského vývoje je něco zásadně špatně", a slíbil celou věc zařadit na přední místa programu OSN.

Další z účastnic konference, evropská komisařka pro klima Connie Hedegaardová v rozhovoru s AP řekla, že Evropa na speciální ekologické projekty na celém světě poskytla v tříletém období, které skončí příští rok, více než sedm miliard eur.

Tong ale prohlásil, že jeho země na splnění většiny slibů týkajících se evropské finanční pomoci čeká.