Američtí biskupové řádně zahýbali rozjetou očkovací mašinérií v USA. Prezident Joe Biden čerstvě přislíbil, že do konce května bude dostatek vakcín pro všechny dospělé Američany. V jeho slibu látka od Johnson & Johnson hraje významnou roli. „Když už se chcete nechat očkovat, vyberte si vakcínu od Pfizeru nebo Moderny,“ poradili američtí biskupové ale svým ovečkám. Jak napsal americký deník The Washington Post, důvodem je využití buněk získaných z potratů při vývoji vakcíny.

Očkování proti koronaviru na Slovensku
Nech se očkovat, nebo tě čeká trest. Ve světě motivují lidi různými způsoby

Nejnovější doporučení Konference biskupů USA ale není nenadálým bleskem z čistého nebe. Podobná vyjádření vydávaly v minulých týdnech i jednotlivé diecéze, naposledy neworleanské arcibiskupství. Překvapivé je to z jiného úhlu pohledu. Aktuální doporučení jde zcela jednoznačně proti vyjádřením papeže Františka.

V prosinci minulého roku totiž Vatikán potvrdil jako morálně odpustitelnou aplikaci vakcín, při jejichž vývoji byly pro účely vědecké a produkční využity buňky získané při potratu. Podle Religion News Service se v posledním sporu mezi biskupy a papežem jedná jen o pokračování dlouhodobé debaty v katolické církvi na téma akceptace vakcín a terapií, které nějakým způsobem využívají technologie terapeutického klonování kmenových buněk pocházejících z tkání potracených plodů.

Ovšem buňky, které byly použity ve vakcíně firmy Johnson & Johnson, nepocházejí z těchto tkání, informuje deník.

Radikální duchovní 

V případě očkovacích látek proti koronaviru Vatikán uvedl, že je lze aplikovat s čistým svědomím. „Je třeba vzít v úvahu povahu pandemie i fakt, že souvislost mezi vakcínou a původním zákrokem je příliš vzdálená,“ deklaroval Vatikán. Papež byl očkován vakcínou Pfizer. Tajemník Svaté stolice v lednu potvrdil, že zaměstnanci nejmenšího státu, kteří se odmítnou nechat očkovat, mohou být potrestáni, nebo propuštěni.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
Malý ostrov zkázy uprostřed Evropy. Situace v Česku si všímají i ve světě

Američtí duchovní ale nechtějí ustoupit. Někteří z nich jsou dokonce radikálnější než jejich biskupská konference. Texaský biskup Joseph E. Strickland již mnohokrát napsal na svém twitterovém účtu, že by se katolíci neměli očkovat ani jednou ze tří schválených vakcín. „Je faktem, že každá tato vakcína je závislá na zavražděných nenarozených dětech. Proto obnovuji svoji přísahu… Neprodloužím si svůj život na úkor těchto zavražděných dětí. To je čiré zlo,“ napsal v lednu.