Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny.

Perlorodka.
Návrat živoucí fosílie? Odborníci chtějí v Česku znovu rozšířit perlorodku říční

"Znepokojují mě všechna ta přírodní neštěstí. Pokaždé, když se rozpoutá velký lesní požár, může vyhynout další živočišný druh," uvedla 13letá Nina Pasqualiniová na demonstraci v Melbourne. "Vláda nedělá dost. Pro mladší generace je to děsivé," dodala dívka, která na protestní akci přišla s transparentem, jenž vyzýval k zastavení příprav na otevření nového uhelného dolu v Austrálii.

Vědecké studie varují, že globální oteplování způsobené skleníkovými plyny má za následek častější vlny sucha a veder, tání ledovců, stoupající hladiny moří a ničivé povodně. Například australský meteorologický úřad v březnu oznámil, že země právě prožila nejteplejší léto za dobu pořizování záznamů.

Stop „špinavému“ průmyslu

V Evropě se ekologické stávky uskutečnily v době voleb do Evropského parlamentu, které začaly ve čtvrtek.

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
Je sucho. Klima do roku 2050 už neovlivníme!

Mnohatisícové manifestace se uskutečnily v Německu, například v centru Hamburku se sešlo až 17.000 demonstrantů. V Berlíně policie účast na odpoledním shromáždění před Braniborskou branou odhadla na dese tisíc stávkujících. Ve Frankfurtu nad Mohanem školáci před sídlem Evropské centrální banky (ECB) demonstrovali s požadavkem, aby banka přestala financovat průmyslová odvětví, která znečišťují přírodní prostředí.

Tisícovky mladých lidí se odpoledne sešly také v centru Paříže před budovou opery. Okolní ulice byly uzavřeny. Mladí demonstranti se pak vydali na průvod metropolí. Mladí vyšli do ulic také ve Štrasburku, Montpellier, Toulouse nebo Bordeaux.

Stávkovalo se i v Česku

Thunbergová dnes osobně podpořila demonstranty ve Stockholmu. "Stojíme před existenciální krizí. Musíme vnímat změny na všech úrovních společnosti," řekla 16letá aktivistka po protestním průvodu ve švédském hlavním městě. "Nacházíme se v nouzové situaci, ale nechováme se tak," zdůraznila Thunbergová, podle níž i ve Švédsku dál rostou emise. Poukázala také na to, že se staví nová letiště a další jsou rozšiřována.

Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów.
Rozšiřování nechceme. Lidé v pohraničí bojují proti polskému dolu Turów

To, že nyní statisíce dětí a mladistvých na celém světě demonstrují za klima, je podle Thunbergové neuvěřitelné. Vyzvala dospělé, aby se k boji za klima připojili. "Víme, že své děti milujete nade vše. Ale momentálně to tak nevypadá," řekla aktivistka. "Prosíme vás dospělé, dejte nám budoucnost!" dodala dívka, podle níž mladá generace potřebuje pomoc starších víc než kdykoli dřív.

Demonstrovalo se například také v Dánsku, kde se dnes uskutečnila téměř třicítka protestů. Čtrnáct demonstrací se uskutečnilo v Turecku, i když například v Istanbulu se podle agentury DPA sešlo jen kolem 80 dětí a mladistvých.  V Praze se dnes stávka studentů soustředila hlavně na Malostranské náměstí, ale konala se také v řadě dalších českých měst.

Poslední mezinárodní koordinovaná stávka za lepší ochranu klimatu se konala 15. března a zúčastnilo se jí odhadem 1,6 milionu studentů ze 125 zemí světa, napsal zpravodajský server BBC.

Ilustrační foto.
Žluté lány, zamořená voda, zdravotní potíže. Pole na Moravě jsou plná řepky