Nekompromisní opatření má podle tamních úřadů bezpečnostní důvody. Uplácané stěny a vyhloubené jámy by mohly představovat překážku pro záchranáře pomáhající tonoucím lidem.

„Hrozí, že někdo zakopne. Od určité výšky je to už nebezpečné," řekl před časem lokálnímu listu Kieler Nachrichten plavčík Sven Pierre Burkert. Na pláži u města Kiel, kde hlídá, platí zákaz od moře až do vzdálenosti pěti metrů ke skalám.
S pravítkem by měly na pláž vyrazit i rodiny, které plánují stavět hrady jinde ve Šlesvicko-Holštýnsku.

U měst Sierksdorf a Neustadt mohou mít písečné stavby v průměru maximálně čtyři metry, u Kellenhusenu, Großenbrodu a na některých plážích u Fehmarnisu však průměr nesmí překročit tři metry, vypočítává agentura DPA. Připojuje přitom obecná pravidla, která platí téměř všude. Příkopy hradů nemohou být hlubší než padesát centimetrů a vzdálenost mezi dvěma hrady musí být dostatečná na to, aby mezerou mohli procházet lidé bez jakéhokoliv omezení. V letovisku Travemünde zase záleží na tom, kolik je právě hodin. „Hrady by neměly být příliš velké a večer se musí všechny zbourat," řekl portálu Volksfreund tamní plavčík Uwe Kirchhoff s tím, že za tmy by se o písečné stavby mohl někdo zranit.

O bezpečnost jde v první řadě, tvrdí místní úřady, které podobná omezení zavádějí. Mnozí mají přitom v živé paměti tragédii z roku 2012, kdy v letovisku Amrum zemřel desetiletý chlapec poté, co jej zasypal písek v obří jámě, kterou vykopal.
Mezi rekreanty se však najdou i tací, kteří pravidla pro stavbu písečných hradů považují za přitažená za vlasy.

„Němci mají už takovou vášeň – regulovat naprosto všechno," řekl listu Kieler Nachrichten jeden z návštěvníků, zatímco jeho tříletý syn na pláži v Kielu porušoval nařízení.