V Marseille podle policie demonstrovalo 5200 lidí. Výrazně převládali odboráři, "žluté vesty" byly vidět uprostřed průvodu. "Naše požadavky jsou shodné. Je třeba být spolu," uvedla penzistka Brigitte, která podle svých slov pobírá penzi ve výši 680 eur (asi 17 500 korun). Přidala se k "žlutým vestám", ale tvrdí, že "nastala chvíle, kdy se všechny boje musí spojit, protože bez sblížení stran a odborů nedosáhneme ničeho".

V Lyonu podle policejního odhadu bylo mezi 4300 demonstranty asi 500 "žlutých vest". "Jsou to už tři měsíce, co demonstrujeme, a je třeba se posunout dál, a tak jsme udělali tento krok: odbory nás vyzvaly, tak jsme tady. Uvídíme, zda (odboráři) odpoví, až je zavoláme," prohlásil podle AFP Fabrice, jeden z aktivistů.

Demonstrace narušily dopravu na kruhových objezdech a silnicích v Normandii a také v departementu Gard na jihu země, což jsou regiony, kde je hnutí tzv. žlutých vest od svého vzniku velmi silné.

Žluté vesty budou pokračovat

Ve Štrasburku vyšlo do průvodu okolo 1500 lidí, včetně několika desítek aktivistů skandujících: "Žluté vesty jsou v ulicích a v sobotu pokračujeme!" Následovali odboráři s transparentem požadujícím zvýšení koupěschopnosti a obranu pracovních míst ve veřejné službě.

V dalších městech se také demonstrovalo. Policie se dopočítala asi 2500 lidí v Caen, 2200 v přístavu Havre, 2300 v Clermont-Ferrandu, 1300 v Tours, 500 v Rennes či několika stovek v Sète a Boulogne.

Univerzitu v Bordeaux zablokovali studenti. Stávka byla ohlášena v pařížském dopravním podniku RATP, železnicích SNCF či v rozhlase Radio Frace. Podle ministerstva školství dnes stávkovalo pět procent učitelů a učitelek.

"Doufáme, že mobilizace sil bude dost významná, aby na ni úřady braly zřetel," uvedla Cécile Gondardová-Lalanneová, mluvčí organizace Solidaires, která už vybízela k účast na několika sobotních protestech "žlutých vest".

V Paříži, kde byla například uzavřena Eiffelova věž, se má generální tajemník CGT Philippe Martinez zúčastnit pochodu, naplánovaného od radnice na náměstí Svornosti. Přitom ještě v listopadu odmítal jakékoli spojení s "žlutými vestami" kvůli jejich výpadům proti daním a kvůli obavám z oživení krajní pravice. Po rozšíření požadavků protestního hnutí ale Martinez svůj postoj přehodnotil.

Zdroj: Youtube

"Ze začátku byla vzájemná nedůvěra. Pomalu nastalo sblížení," řekla AFP Aurélie Trouvéová, mluvčí protiglobalizačního hnutí Attac (Sdružení pro zdanění finančních transakcí a pro občanskou akci), které se demonstrací rovněž zúčastnilo, podobně jako komunisté či krajně levicová strana Nepodrobená Francie a různé mládežnické spolky.