Poté, co ve středu Soudní dvůr EU zamítl žalobu Slovenska a Maďarska na systém uprchlických kvót, zastal se zemí včetně té naší německý ministr vnitra de Maizière. "Pokud bychom museli krátit dotace, abychom si vymohli přijímání uprchlíků, byla by na tom EU opravdu velmi špatně." 

Ministrova slova je třeba vnímat také v kontextu voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 24. září. De Maizière, člen vládnoucí CDU, se jasně vymezil proti středeční kritice šéfa SPD Martina Schulze na konto zemí "odmítajících evropskou solidaritu v uprchlické otázce". Schulz doslova pohrozil: "Žádají solidaritu v jedné otázce (dotace) a odmítají ji v jiné? Nepřijatelné." 

Angela Merkelová.
Německo se připojilo k francouzské kritice Varšavy, Polákům hrozí sankce

Uprchlická krize rozděluje Evropu

Migrační krize v Evropě vrcholila létě 2015, kdy EU přijala dvě opatření o přerozdělení uprchlíků. Maďarsko a Slovensko apelovalo na Evropský soud, aby zrušil druhé rozhodnutí o řešení migrační krize, při kterém mělo být přerozděleno na 120 tisíc žadatelů o azyl, píše se dále v tiskové zprávě soudu.

Minulý rok v červnu Evropská komise oznámila žalobu proti České republice, Maďarsku a Polsku pro nesplnění povinností vyplývající z druhého rozhodnutí.

Odpůrci kancléřky Angely Merkelové během jejího předvolebního mítinku ve městě Bitterfeld
Merkelová čelí při kampani ve východním Německu rostoucí kritice odpůrců

Na to, kolik měly jednotlivé státy EU žádostí o azyl se podívejte zde. Například Maďarsko v roce 2015 evidovalo 177 tisíc žádostí o azyl, nevyhovělo ale ani jedné.