Jak uvedl deník Suddeutsche Zeitung, policie v ulici Wittbräucker, kde včera kolem 19:00 došlo ke třem explozím, nalezla dopis, který uvádí důvod včerejšího bezprecedentního útoku na autobus Borussie Dortmund.

Podle informací BBC policie už zadržela jednoho z podezřelých. "Dvě osoby se staly předmětem našeho vyšetřování. Prohledali jsme jejich byty a jednoho z nich zadrželi," řekla mluvčí úřadu Frauke Köhlerová. Německá média sdělila, že zadrženým je pětadvacetiletý Iráčan. Druhým podezřelým je o tři roky straší německý občan. Oba muži prý měli blízko k Islámskému státu. 

Německé nejvyšší státní zastupitelství označuje útok za teroristický. Mluvčí dále uvedla, že bomby byly naplněny kovovými součástkami. Účinnost měly v okruhu přes sto metrů, proto se mluví i o štěstí.

Údajně se jedná o odplatu za podíl Německa na útocích proti Islámskému státu; konkrétně se tu odkazuje na akce stíhaček Tornado německého Bundeswehru. V dopise, začínajícím slovy "Ve jménu Alláha", a jenž nyní podléhá analýze, je rovněž zmíněn vánoční teroristický útok v Berlíně.

Podle dostupných informací nemá úterní útok s předchozími ale zřejmě spojitost, tvrdí spolupracovník BBC Damien McGuinness. Tyto výbušniny prý nebyly navrženy tak, aby způsobily co největší škody v davu nebo na nedalekém stadionu. 

Přísné bezpečnostní opatření před zápasy

Zpravodajská agentura DPA přinesla v poledne zprávu o dopisu kolujícím na sociálních sítích. Jedná se o dílo anonymní antifašistické skupiny. Ta se přihlásila k útoku a motivovat ji měl fakt, že část fanoušků Borussie Dortmund se nepokrytě hlásí k neonacismu a klubové vedení to toleruje. Texty nadále analyzují odborníci.

DPA uvádí, že útočníkem mohl klidně být i násilný fotbalový fanoušek nebo pravicový extrémista.

Úterní zápas Ligy mistrů mezi Dortmundem a Monakem byl přesunut na středu. Vedení německého klubu věří, že hráči i přes incident duel zvládnou. Chybět jim bude obránce Marc Bartr, který byl při bombovém útoku zraněn a byl odvezen do nemocnice se zlomeninou v zápěstí a střepinami v paži. Jeho spoluhráči by mu dnes večer rádi výhru věnovali.

"Všem moc děkuji za podporu a za zprávy," napsal na Twitteru Bartr a potvrdil, že už mu je mnohem lépe.

Útok se dotkne i dalšího zápasu milionářské Ligy mistrů mezi obhájců titulu z Realu Madrid s Bayernem Mnichov. Budou zpřísněny bezpečnostní opatření. Hotel, ve kterém se ubytoval madridský klub, střežily desítky policistů. Přísnou kontrolou projde i příjezdové cesty k mnichovskému stadionu.