Otto Warmbier zemřel loni krátce po propuštění ze severokorejského zajetí. Žalobu na Pchjongjang za "brutální mučení a vraždu" podali Warmbierovi v dubnu.

Otto Warmbier.
Smutný konec. Americký student propuštěný ze zajetí v KLDR zemřel

Otto Warmbier byl v Severní Koreji držen 17 měsíců. Byl odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu v hotelu, kde byl ubytován. Mladík byl severokorejskými úřady vydán zpět do USA z „humanitárních důvodů" na začátku loňského června. Vrátil v zuboženém stavu, jehož příčiny se nepodařilo odborníkům zjistit. 

Mučení?

„Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký zažíváme," uvedla tehdy Ottova rodina.

Mladík zůstal v kómatu a následně zemřel. Bylo mu 22 let. KLDR popřela, že by byl Warmbier mučen. Podle jejich úřadů byl intoxikován botulismem, což je vzácné paralytické onemocnění. 

Někteří odborníci tehdy vyslovili domněnku, že Severní Korea mladíka propustila, protože nechtěla, aby zemřel na jejich půdě.

Jak připomněla agentura AP, rozsudek je spíše symbolickým vítězstvím. Prozatím totiž neexistuje mechanismus, který by Severní Koreu k platbě donutil.

Otto Warmbier.
Vrátil se slepý, hluchý a křičel, řekli rodiče studenta vězněného v KLDR