V pralese Batang Toru na indonéském ostrově Sumatra má do roku 2022 vyrůst elektrárna, která bude obyvatele severní části ostrova zásobovat čistou a udržitelnou energií. Výstavbu elektrárny, za níž stojí čínská firma Sinohydro a která vyjde přibližně na jednu a půl miliardy dolarů (asi 34 miliard korun), však mnozí kritizují. A to nejen proto, že se kvůli ní země zadluží.

Oblast je totiž domovem unikátního orangutana tapanulijského (Pongo tapanuliensis), který byl poprvé popsán až v roce 2017. Jedná se o nejarchaičtějšího za tří dosud popsaných druhů tohoto primáta. Od orangutana sumaterského a orangutana bornejského se liší výrazně menší lebkou, chrupem i zbarvením a délkou srsti. K oddělení tohoto druhu od ostatních orangutanů přitom došlo přibližně před 3,4 miliony let.

Objevení orangutana tapanulijského však bylo pro vědce poněkud sladkobolné. Zároveň totiž zjistili, že na světě již existuje pouze 800 zástupců tohoto druhu, kteří obývají oblast o velikosti 1000 kilometrů čtverečních. Orangutan tapanulijský je tak pravděpodobně jedním z nejohroženějších druhů lidoopů. A může být ještě hůře.

Přímá cesta k vyhynutí

 „Výstavba přehrady znamená pro tyto zvířata přímou cestu k vyhynutí,“ uvedl pro zpravodajský server BBC Serge Wich, jeden z vědců, kteří v roce 2017 potvrdili existenci unikátního druhu. „Právě v místě plánované výstavby žije nejvíce orangutanů tapanulijských. Jen stěží byste dokázali v pralese najít horší místo, kde stavět,“ dodal.

Proti výstavbě přehrady proto podali žalobu ochránci přírody z indonéské organizace Walhi. Tu však soud počátkem týdne zamítl. Organizace se přesto odmítá vzdát. „Podnikneme všechny legální kroky,“ citoval deník Jakarta Post jejího výkonného ředitele Dana Tarigana.  

Otázkou zůstává, zda na záchranu unikátního orangutana již nebude pozdě. Přehrada totiž získala všechna potřebná stavební povolení a teoreticky tak nic nebrání její výstavbě…