„Všechny operace proběhly v rutinním režimu a start i let nosné rakety Sojuz-2.1b proběhl bez problému,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany, podle kterého na celý proces osobně dohlížel velitel vesmírného programu a zástupce velitele vzdušných obranných sil generálporučík Alexander Golovko.

Ruská raketa Sojuz.
Příčinou havárie Sojuzu byla špatná manipulace s raketou, tvrdí Rusové

Nosná raketa dopravila na oběžnou dráhu družici Lotos-S1, která je součástí ruského vojenského programu Liana. Ten byl zahájen v roce 1990 s cílem nahradit zastaralé satelity ze sovětské éry a jeho úkolem je monitoring a sběr rádiových signálů pro následnou analýzu.

Kromě satelitů Lotos mají být součástí programu Liana i družice kategorie Pion se zaměřením na využití rádiových a radarových signálů k mapování pohybu plavidel na mořské hladině. Podle zpravodajského serveru NASASpaceFlight.com však mají systémy Pion značné zpoždění a není jasné, kdy by se nový typ satelitu mohl poprvé dostat na oběžnou dráhu Země.

První selhání za 43 let

Ke startu lodi Sojuz.2.1b došlo jen dva týdny po neúspěšném pokusu o start rakety Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Posádka 11. října zhruba dvě minuty po vzletu ohlásila potíže při oddělování prvního stupně rakety.

Ruská raketa Sojuz. Ilustrační foto.
Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019

Záhy se ukázalo, že loď nedosáhla rychlosti nezbytné k dosažení oběžné dráhy. Dvojice kosmonautů, kterými byli Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, se museli evakuovat v záchranném modulu a jejich cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) byla odložena na jaro následujícího roku.

Zdroj: Youtube

Vyšetřování případu dosud nepřineslo jednoznačné závěry. Podle dosavadních informací však s největší pravděpodobností došlo k selhání jednoho ze čtyř motorů, které tvoří první stupeň rakety. Podle ruských úřadů se nejednalo o výrobní závadu, nýbrž poškození způsobené nevhodnou manipulací při zvedání rakety jedním z jeřábů.

Podle NASASpaceFlight šlo o první neúspěšný start rakety Sojuz od roku 1975, kdy dvojice astronautů Vasilij Lazarev a Oleg Makarov rovněž vinou poruchy nosné rakety nedosáhla oběžné dráhy a vrátila se zpět na zem. i tehdy se incident obešel bez zranění.

Ruská raketa Sojuz.
Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka musela nouzově přistát