Moskva od poloviny minulého desetiletí vyvíjela, testovala a následně rozmístila systém označovaný jako Novator 9M729 nebo SSC-8. Podle Spojených států tím závažným způsobem porušuje pravidla INF. Washington proto opakovaně varoval, že od smlouvy INF odstoupí.

Ultimátum od USA

Na začátku prosince pak dostalo Rusko od amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ultimátum. Moskva měla 60 dní na to, aby začala smlouvu INF plnit, jinak začne běžet půlroční "výpovědní lhůta", která je ve smlouvě zakotvena. Ultimátum vyprší 2. února, poté by měly Spojené státy zahájit odstupování od smlouvy. 

Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev
Úder mezinárodnímu právu? Rusko chce zachovat smlouvu o odzbrojování

Rusko opakovaně tvrdí, že smlouvu neporušilo a stojí o její dodržování. Rjabkov nyní zdůraznil, že nařčení od USA a jejich následné odstoupení od smlouvy je bezdůvodné. Poukázal také na to, že před pěti lety se Washington rozhodl v rozhovorech s Moskvou o dodržování raketové smlouvy pokračovat "jen proto, aby bezdůvodně obvinil Rusko z porušení tohoto dokumentu."

Dosud však Američané podle něj nepředložili dostatečné důkazy, které by provinění prokázaly. Smlouva tak prý z pohledu Moskvy dál platí pro obě strany.

"Nedávno americká strana provedla  další destruktivní krok na nejvyšší úrovni, kdy Washington oznámil svůj záměr odstoupit od smlouvy. Téměř okamžitě nám byl tento záměr potvrzen a jasně nám vysvětlili, že oznámený krok nebyl pozvánkou k dialogu, ale že rozhodnutí přišlo s ohledem na okolnosti a je konečné," cituje Rjabkova ruský list Kommersant. 

Americký prezident Donald Trump
Trump ohlásil vypovězení klíčové odzbrojovací smlouvy s Ruskem

Neshodli se

Již v prosinci Rjabkov uvedl, že "mluvit s Ruskem v jazyce vydírání je nesmyslné a kontraproduktivní." O smlouvě INF Rusové a Američané jednali již v polovině ledna v Ženevě, obě strany se však nedokázaly shodnout a zůstaly nespokojené.

Pakt z roku 1987, který pomáhá chránit bezpečnost Spojených států a jejich spojenců v Evropě a na Dálném východě, zakazuje Spojeným státům a Rusku, aby vlastnily, vyráběly nebo testovaly rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Pentagon i velení NATO obviňují Moskvu z nedodržování klíčové smlouvy dlouhodobě.  Jak dříve připomněla agentura AP, v minulosti se i Obamova administrativa snažila Moskvu přesvědčit, aby respektovala smlouvu, došlo však jen k malému pokroku. Rusko západní výhrady energicky popírá a z porušování INF naopak viní Washington. ,

Vladimir Putin
Putin chce modernizovat smlouvu o raketách. K jednání by přizval další země