Trump při podpisu exekutivního příkazu uvedl, že by velmi rád s Íránem dosáhl dohody a konflikt vyvolat nehodlá. Teherán ale musí přestat podporovat terorismus. Spojené státy zároveň nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně.
Úřad nejvyššího íránského vůdce "nebude sankcí ušetřen", konstatoval Trump. Zasaženi finančními sankcemi by měli být i lidé z Chameneího okolí. Íránského duchovního vůdce nynější sankce zbaví přístupu "ke klíčovým finančním zdrojům", řekl americký prezident.
Přestože sankce byly vyhlášeny bezprostředně po sestřelení amerického dronu, zavedeny by byly v každém případě, prohlásil Trump. Sankce jsou "silnou a úměrnou" odpovědí na stále provokativnější íránské akce. "Budeme pokračovat v tlaku na Teherán, dokud tamní režim nezanechá svých nebezpečných aktivit a plánů," řekl prezident.
Cílem je zabránit jadernému zbrojení
Ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že v důsledku nových sankcí budou zablokována íránská aktiva v hodnotě miliard dolarů. Ještě tento týden budou podle Mnuchina zavedeny sankce proti íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádu Zarífovi. Platí nově proti osmi vysokým velitelům íránského vojenského námořnictva, letectva a pozemního vojska a rovněž proti velitelům íránských revolučních gard.
Írán na vyhlášení nových sankcí zatím nereagoval, mluvčí ministerstva zahraničí Abbás Musáví ale o víkendu řekl, že jde o "pouhou propagandu", protože žádné sankce, které ještě nebyly vyhlášeny, už nezbývají.
Trump o dnešním kroku informoval už dříve s tím, že cílem je znemožnit jaderné vyzbrojování Íránu a přinutit Teherán k jednání. Prezident tvrdí, že je ochoten jednat s Chameneím nebo s prezidentem Hasanem Rúháním a žádné předběžné podmínky si neklade. Írán ale jakékoli jednání podmínil zrušením amerických sankcí, které dnes šéf Bílého domu naopak rozšířil.
Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, kterou označil za katastrofální. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.
Írán podmínil jednání s USA zrušením sankcí
Pokud USA chtějí, aby Írán udělal větší ústupky než v jaderné dohodě z roku 2015, musí Washington nabídnout Íránu více než v předchozí smlouvě. Oznámil to poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního Hesámeddín Ašena. Podle agentury Reuters jde o neobvyklé gesto naznačující, že by Írán byl připraven s Washingtonem jednat za určitých předpokladů.
Poradce Rúháního zdůraznil, že jakýmkoliv rozhovorům mezi Íránem a USA musí předcházet zrušení amerických protiíránských sankcí, zavedených poté, co Spojené státy loni od mezinárodní jaderné dohody s Íránem odstoupily.
Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že prezident Donald Trump je připraven s Íránem jednat o dohodě, která by vedla ke zrušení amerických sankcí, Teherán by však musel omezit svůj jaderný a balistický program a přestat bojovat v zástupných konfliktech na Blízkém východě.
"Americká nabídka rozhovorů bez předem stanovených podmínek je neakceptovatelná ve chvíli, kdy pokračují sankce a výhrůžky. Pokud chtějí něco víc než JCPOA (jaderná dohoda z roku 2015), měli by nabídnout něco nad rámec JCPOA, a to s mezinárodními zárukami, " napsal dnes na twitteru poradce íránského prezidenta.
Rusko zavede protiopatření
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes mezitím prohlásil, že Rusko a jeho partneři zavedou protiopatření proti další vlně sankcí, které Washington chce uvalit na Írán. Podle agentur TASS a Ria Novosti ale konkrétní obsah protiopatření Rjabkov neupřesnil. Uvedl však, že zavedení dalších sankcí proti Íránu by pouze vedlo k další eskalaci napětí a Washington by proto měl spíš usilovat o dialog s Teheránem.
Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Na dohodě, kterou podepsal Trumpův předchůdce Barack Obama, Trump mimo jiné kritizoval, že se nevztahuje na íránský balistický program.
Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody održovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.
Dnes zmocněnec USA pro Írán Hook Trumpovu nabídku jednání zopakoval v telefonickém rozhovoru s novináři. Írán tak podle něj může "přijít k jednacímu stolu, nebo sledovat, jak se mu hroutí ekonomika". Bližší podrobnosti o nové plánované vlně amerických protiíránských sankcí Hook nicméně nesdělil.