Micheal Kovrig v minulosti pracoval na kanadském ministerstvu zahraničních věcí. V letech 2012 až 2016 pak působil jako diplomat v čínském Pekingu a Hong Kongu. Od února 2017 pracuje jako vrchní poradce pro severovýchodní Asii v nevládní organizaci International Crisis Group (ICG) v Bruselu. Ta se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa.

Čínská společnost Huawei
V Kanadě zadrželi finanční ředitelku firmy Huawei. Obcházela embargo a sankce

Organizace v úterý ve svém prohlášení uvedla, že pracuje na Kovrigově "rychlém a bezpečném propuštění." Jakékoliv podrobnosti zatím nejsou jasné. Podle BBC není ani známo, zda případ souvisí se zatčením finanční ředitelky Huawei. Událost však zvýšila napětí mezi oběma zeměmi. 

Napětí mezi Kanadou a Čínou

Jednačtyřicetiletá Meng Wan-čou (známá jako Sabrina nebo Cathy Mengová) byla totiž zatčena 1. prosince v kanadském Vancouveru, o její vydání usilují Spojené státy. Podle AP je žena rovněž místopředsedkyní správní rady Huawei a dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, za jehož budoucí nástupkyni bývá označována.

V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Firma Huawei vydala prohlášení, že si žádného provinění Mengové není vědoma. Pokud však úřady ženě vinu skutečně prokáží, hrozí jí až třicet let vězení. 

Čínská společnost Huawei
V Kanadě zadrželi finanční ředitelku firmy Huawei. Obcházela embargo a sankce

Proti zadržení Mengové ostře protestovalo čínské velvyslanectví v Kanadě. Úřad současně pohrozil, že pokud země šéfku nepropustí, musí počítat s následky. Ministerstvo zahraničí v Pekingu si rovněž předvolalo kanadského velvyslance v Číně. 

Manžel Mengové navrhl kauci 15 milionů kanadských dolarů (v přepočtu téměř 245 milionů korun), která zahrnuje milion kanadských dolarů v hotovosti (v přepočtu zhruba 17 milionů korun) a dvě nemovitosti v Kanadě. Kanadská prokuratura však vyzvala soud, aby žena na kauci propuštěna nebyla. Argumentuje právě obrovskými finančními zdroji, kterými Mengová disponuje, a také motivací uprchnout z Kanady zpět do Číny. Útěkem by se totiž mohla vyhnout vydání do Spojených států.

Evropská unie
Státy EU podpořily kontrolu zahraničních investic. Hlavním cílem je Čína