Do mohutné ofenzivy byly nasazeny i vrtulníky, obrněná vozidla a pěchota.

"Vojenské jednotky provedly úspěšný útok na několik bašt talibanských extremistů a objevily několik velkých skrýší se zbraněmi," sdělily zdroje ze spojeneckých jednotek.

"Boje v posledních dvou nocích byly velmi těžké," potvrdil jeden z místních obyvatel.

Talibanci se pravděpodobně stáhli do sousedního okresu Músá Kala, který mají jejich spolubojovníci stále ještě pod svou kontrolou.

Operace, jejímž hlavním cílem bylo převzít kontrolu nad Sangínem, začala už ve středu. Byla součástí rozsáhlé ofenzivy sil NATO v Afghánistánu nazvané operace Achilleus, která trvá už měsíc a jejím cílem je zlikvidovat oddíly Talibanu v severní části provincie Hílmand a umožnit tak zahájení oprav na přehradě v okrese Kadžaki, jejíž elektrárna bude zásobovat energií jih země.

Do operace Achilleus je v Hílmandu zapojeno kolem 4500 vojáků NATO a tisícovka jejich afghánských kolegů. Při zhruba 220 akcích byly zabity nebo zajaty desítky ozbrojenců.

Afghánské úřady dnes potvrdily, že dvojice francouzských humanitárních pracovníků z nevládní organizace Terre d'enfance, kteří jsou od úterý pohřešováni v provincii Nimrúz, byla skutečně unesena Talibanem. Mají zároveň podezření, že v únosu má prsty nejméně jeden z jejich tří afghánských pomocníků. Oba byli oblečeni po afghánském způsobu - muž nosil turban a žena burku. Zajatci byli pravděpodobně přepraveni do Chaš Rudu v severní části provincie, která sousedí s Hílmandem.

Povstalci však zatím nevznesli žádné požadavky a nezveřejnili ani jejich totožnost. Po uneseném muži a ženě pátrá na 200 policistů. Dvojice vedla vzdělávací projekty v nimrúzské metropoli Zarandž.