V severní části Kalifornie se zasahujícím jednotkám podařilo ovládnout zhruba 30 procent požáru Camp, který zasáhl již více než 505 kilometrů čtverečních. „Jednotkám se podařilo udržet hranice, které mají ohni zabránit v dalším šíření,“ uvedla v prohlášení kalifornská státní hasičská služba. 

„Blížíme se k třicetiprocentní hranici. Až budeme mezi 30 a 40 procenty, můžeme hovořit o získávání kontroly. Do konce týdne bychom rádi dosáhli až 45procentní hranice,“ řekla BBC mluvčí kalifornských hasičů Erica Bainová. Podle kapitána požárníků Scotta McLeana by mohly v následujících dnech pomoci zlepšující se povětrnostní podmínky.

Nejhorší v historii

V městě Paradise, které plameny prakticky srovnaly se zemí, pátrají záchranáři a forenzní specialisté po lidských ostatcích. V noci na středu se podařilo objevit dalších šest lidských těl a počet severokalifornských obětí tak stoupl již na 48. Úřady však stále více než 200 lidí pohřešují. Nejhorší požár v historii Kalifornie zničil nejméně 6600 lidských domovů a více než 1000 komerčních staveb.

S pátráním po obětech pomáhá třináct týmů pod vedením koronera, které během úterý posílilo dalších 150 pracovníků. Na místě operují tři mobilní márnice americké armády, pátrací psi a tři skupiny forenzních antropologů. Záchranáři předpokládají, že mezi obětmi jsou zejména starší lidé a osoby s omezenou pohyblivostí, pro které byla evakuace daleko náročnější.

„Je to pět dní od chvíle, kdy požár Camp město zničil. Cesty jsou poseté přetrhaným vedením a roztavenými automobily. Je vidět panika, která musela město zachvátit,“ popisuje z místa tragédie zpravodaj britské BBC Dave Lee. „Celý okres je v šoku kvůli ztraceným životům i domovům. A z vědomí, že se to v Kalifornii přihodí znovu.“

Příčina neznámá

Další dva požáry stále trápí hasiče nedaleko metropole Los Angeles. Požár Woolsey, který má na svědomí nejméně tři mrtvé, poškodil řadu domů v letovisku Malibu, které je sídlem řady amerických celebrit. Plameny zničily například domovy herce Gerarda Butlera nebo zpěvačky Miley Cyrusové. Oheň se doposud rozšířil na území o rozloze 388 kilometrů čtverečních a hasiči mají pod kontrolou přibližně 35 procent. 

„Truchlíme za ztracené životy a modlíme se za oběti. Zemřelo více lidí, než by si kdokoli mohl myslet, že je možné,“ prohlásil americký prezident Donald Trump, který zároveň pochválil záchranáře a požárníky za „neuvěřitelnou kuráž tváří v tvář nebezpečí“.

Příčiny vyšetřuje kalifornská komise veřejných služeb. Jedna z energetických společností úřady informovala, že krátce před vypuknutím požáru zaznamenala závadu na jednom ze svých zařízení. K rychlému šíření plamenů přispívá i nízká vlhkost vzduchu a silné větry Santa Anna.

Podle prezidenta Trumpa může za šíření ohně „hrubě špatné hospodaření lesní správy“. Kalifornským úřadům již v minulosti pohrozil zastavením financování a uvedl, že by stát Kalifornie měl dělat víc pro to, aby z lesů odstranil popadané stromy a další odpad, který plamenům slouží jako palivo.