Když se v pátek večer konečně uklidnily poryvy větrů zvaných Santa Ana, které místy dosahovaly rychlosti až 150 kilometrů za hodinu, mohla policie a hasiči v kalifornském Los Angeles začít sčítat škody. Prozatimní bilance: přes 790 zničených budov a 90 000 evakuovaných obyvatel.

Nejhůře dopadlo okolí venkovského letoviska Ventura. Stovky lidí přišly o přístřeší, na farmách zahynula hospodářská zvířata. Kalifornský guvernér Jerry Brown, který v sobotu Venturu navštívil, popsal situaci jedním slovem: horor.

Zároveň dodal, že se stát musí připravit na "novou realitu". "Tohle se teď může opakovat každých pár let," prohlásil na tiskové konferenci. "Zdá se, že si budeme muset zvyknout na ohnivé Vánoce."

Požáry v druhém nejlidnatějším městě USA trvají od středečního rána. Části mezistátní dálnice 405 v oblasti honosné čtvrti Bel Air byly uzavřeny, desetitisíce lidí se musely uchýlit do bezpečí.

Podle údajů deníku Los Angeles Times oheň spálil více než 175 tisíc akrů, shořelo 90 procent avokádových plantáží. Pěstování a prodej avokáda je přitom pro zemědělství v Kalifornii klíčovým artiklem.

Požár zničil stovky budov v honosné oblasti Bel Air a mimo jiné ohrozil ikonické Gettyho muzeum. Plameny šlehaly tak vysoko, že je dokonce bylo možné zahlédnout z vesmíru. Jejich snímek pořídil Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Policie vyklidila kampus Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA), kam dochází nejvíce studentů z celého státu Kalifornie. Další ohniska se objevila v San Diegu a Santa Barbaře.

Kromě uhynutí nejméně 35 plnokrevníků ve stájích v San Luis Rey severně od Santa Barbary byla hlášena i první lidská oběť. Virginie Pesolaová ze Santa Paula přišla o život ve středu v noci při autonehodě, když se snažila ničivému ohni ujet. Tělo sedmdesátileté ženy bylo nalezeno v autě, které havarovalo na evakuační trase v okrese Ventura.

Celkem v Jižní Kalifornii vzniklo šest velkých požárů, do boje s nimi bylo nasazeno úhrnem 8700 hasičů. V pátek jim výrazně pomáhalo mírnější počasí, díky němuž mohli do akce nasadit více letadel.

Podmínky na jihu státu přesto zůstávají mimořádně nebezpečné. Prezident Donald Trump v pátek prohlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožňuje rychlejší odblokování federálních peněz.

Pro očité svědky, jedoucí ve středu ráno po ještě otevřené dálnici 405, měl požár podobu apokalypsy. „Byla tma a najednou jsem uviděla ohromnou oranžovou kouli,“ napsala na Instagram řidička Tiffany Lynette Andersonová. „Tak tak jsem vyvázla.“

Jiný motorista, losangeleský usedlík Joy Newcomb, informoval: „Cítil jsem, jak to strašné horko taví přední sklo.“