Mezinárodní tým vědců soudí, že jen pařížským letištěm Charlese de Gaulla projde ročně až 270 tun masa především nelegálně zabitých zvířat z Afriky. Závěry vědců vyplývají z vůbec první studie svého druhu, která se zabývá pašováním masa chráněných živočichů, tzv. „masa z buše“.

Víc než čekali

„Odhadujeme, že se týdně v osobních zavazadlech přes letiště Charlese de Gaulla propašuje pět tun masa z buše,” píší výzkumníci ve své studii. Právě na tomto letišti sbírali data pro svůj výzkum.

Během sedmnácti dnů zkontrolovali spolu s celníky zavazadla 134 cestujících z Afriky. U devíti z nich našli celkem 188 kilogramů masa, které pocházelo z 11 druhů zvířat – primátů, krokodýlů a hlodavců. Některá zvířata byla chráněná. Jde přitom jen o zlomek z celkového množství. „Neměli jsme představu, kolik masa z buše proudí na letiště. Bylo skutečně překvapující, když jsme zjistili, že je ho tolik,“ řekl BBC jeden z autorů studie Marcus Rowcliffe z Londýnské zoologické společnosti.

Lukrativní zboží

Podle vědců celníci při kontrolách pátrají spíše po drogách nebo zbraních a maso tak leckdy projde bez povšimnutí. Tresty za jeho dovoz jsou navíc prý nízké, zatímco potenciální odměna je vysoká. Ptáte se, jaká odměna? Někteří lidé si sice vozí maso chráněných zvířat jen pro osobní konzumaci, jiní ho ale pašují v rámci nelegálního mezinárodního obchodu, ve kterém se točí velké peníze.

V chudých afrických státech často nemají lidé jinou možnost než lovit divoká zvířata, aby měli vůbec co jíst. Zato v Evropě je konzumace divokých zvířat spíše snobskou záležitostí. Chráněná zvířata tak často končí na stolech bohatých Evropanů, kteří si neváhají dopřát tyto exotické „lahůdky“ i přes nezákonnost a vysoké ceny. „Čtyřkilová opice stojí asi sto eur (2600 Kč), zatímco v Kamerunu vyjde na pět,“ říká o cenách Rowcliffe.

Ohrožrný druh, ohrožený konzument

I když vědci uznávají, že pro přesnější výsledky by měl výzkum probíhat déle, upozorňují již na současné alarmující závěry. Ochránci se sice snaží odnaučit Afričany, aby lovili chráněné druhy ať už sami pro sebe nebo pro obchod, ale vysokým cenám, které za ně nabízí evropský trh, mohou konkurovat jen těžko. Lov tak značně zvyšuje počet zvířat, která jsou přímo ohrožená vyhynutím. Ohrožení jsou i samotní konzumenti. Maso bývá totiž zpracováváno v nevyhovujících hygienických podmínkách a může tak způsobit zdravotní komplikace.