Podle zprávy ministerstva obrany o stavu hlavních zbraňových systémů je z celkem 93 průzkumných letadel ve vlastnictví Bundeswehru 66 strojů v provozu, z čehož je jen 29 schopno okamžitého nasazení do akce. Ještě loni obdobná zpráva uváděla, že na případné nasazení je připraveno 38 strojů.

Hlavním důvodem neschopnosti nasadit více než polovinu provozovaných průzkumných letadel typu Tornado okamžitě do akce je podle zprávy „nedostupnost různých náhradních dílů".

Vyčlenění šesti strojů

Zpráva o stavu letky se do obranného výboru německého parlamentu dostává krátce před hlasováním o operaci proti IS, které by se mohlo uskutečnit už tento pátek. Potíže s provozem letounů by ale misi nijak ohrozit neměly, na pomoc koalici bombardující pozice islamistů v Sýrii a Iráku chce Berlín vyslat totiž nanejvýš šest strojů.

„K nasazení máme třicítku Tornád, potřebujeme jich ale šest. Znamená to, že jich máme po ruce dostatek," řekla v televizi ARD o stavu leteckého parku v souvislosti s nasazením letadel proti IS ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Podobně se vyjádřil i poslanec a armádní expert vládní sociální demokracie Rainer Arnold. „Nebude žádný problém vyčlenit na misi šest strojů," řekl.

Německá letadla by měla startovat z turecké vojenské základny Incirlik. Mandát mise je prozatím omezen na dvanáct měsíců.

Zpráva o nedostatcích zbraňových systémů německé armády vyvolala ostrou debatu už minulý rok. Podle generálního inspektora Volkera Wiekera, který sestavil i aktuální zprávu, se ale na situaci za tu dobu příliš nezměnilo. „Stav vzdušných systémů z výzbroje Bundeswehru zůstává neuspokojivý," konstatoval.