Šerif okresu Pottawatomie Mike Booth uvedl, že tělo muže našli v okolí parkoviště na otevřeném prostranství. Zraněno bylo šest lidí, kteří žijí v mobilních domech. V blízkosti lokality pak tornádo poničilo řadu hrázděných domů.

Meteorologové v Oklahomě vydávali po celé nedělní odpoledne a večer sérii stále naléhavějších varování před ničivými větrnými víry. Poslední den týdne se mimořádně rozsáhlý bouřkový systém táhl od severního Texasu a na severu dosahoval až do Minnesoty.

První velké tornádo udeřilo v blízkosti kansaské Wichity před 16. hodinou místního času. Meteorologové upozorňovali i na riziko večerního dopadu tornád v jihovýchodním Kansasu.

Naléhavé doporučení

Mluvčí meteorologické služby pro centrální oblasti USA uvedl, že kvůli možným mimořádně ničivým tornádům úřad vydal lidem v ohrožených oblastech naléhavé doporučení schovat se do bezpečí. Jde o součást nového systému včasného varování, vypracovaného a testovaného v reakci na mohutné tornádo z 22. května 2011. To srovnalo se zemí Joplin ve státě Missouri a zabilo 158 lidí.

Nový systém je podle mluvčího meteorologů Patta Slatteryho vyhrazen pro nejsilnější povětrnostní systémy. Ty se mohou přeměnit v mohutné a kompaktní „supercely" s velmi rychlým větrným prouděním a provázené rizikem náhlých záplav.

#flash|https://g.denik.cz/1/1f/2012-08-tornadoloadernews-800x600.swf|560|420|EFHT#