„Německý kancléř Olaf Scholz označil Rusy za ‚dědice nacistů‘. Mimochodem, vnuk esesáka nazývá Rusy nacisty,“ píše se ve lživé koláži, v níž tento text doplňuje fotografie německého kancléře spolu s historickým černobílým snímkem důstojníka Waffen-SS v hodnosti SS-Gruppenführera (generálporučíka) Fritze von Scholze, celým jménem Friedricha Maxe Karla von Scholze.

Zrecyklovaná lež

Zmíněná koláž se objevila 19. března 2023 na twitterovém účtu českého dezinformátora, vystupujícího pod jménem Jiří Šimon. Odtud se začala šířit jednak v desítkách retweetů, tedy formou sdílení přímo na twitteru, jednak byla s odkazem na Šimonův účet převzata i do některých dezinformačních skupin na Facebooku (například do skupiny „Stydím se za za naši vládu“ s 666 členy, skupiny „Za vlast a za rodinu!“ se 706 členy nebo „Přátelé, kterým se líbí Andrej Babiš.“ s 18,9 tisíce členů – názvy skupin jazykově neupravujeme, pozn. red.).

Lež o údajném nacistickém dědečkovi současného německého kancléře přitom není vůbec nová. Ruská propaganda s ní vyrukovala už loni na jaře, kdy ji pomocí služby messenger začal šířit ruský oligarcha a dezinformátor Jevgenij Prigožin, přezdívaný Putinův šéfkuchař.

Její dosah pak výrazně zvýšil i slavný režisér Nikita Michalkov, jenž ji ve svých pořadech, které má na internetu, prezentoval jako dokázaný fakt.

„Současný německý kancléř Olaf Scholz se ukázal být vnukem SS-Gruppenführera Fritze von Scholze, který bojoval s Rusy v obou světových válkách a osobně se podílel na popravách Židů v Polsku a na Ukrajině. Scholz se usmívá, když slyší slovo genocida, která se odehrává v Donbasu,“ tvrdil Michalkov, který od ruské invaze na Ukrajinu vystupoval jako její jednoznačný zastánce a veřejně podporoval nejrůznější konspirační teorie, jež ji měly obhájit (letos v lednu skončil ve vážném stavu v nemocnici s podezřením na těžký zápal plic).

Německý kancléř Olaf Scholz
Zatykač na Putina? Nikdo nestojí nad zákonem, reagoval německý kancléř Scholz

V současnosti se dezinformátoři k nepravdě o Scholzově předku opět vrátili. S největší pravděpodobností v reakci na Scholzovo vystoupení, v němž veřejně podpořil vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli únosům ukrajinských dětí. Zatykač vydal minulý týden Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Kancléř navíc krátce předtím apeloval ve svém projevu ve Spolkovém sněmu na další podporu Ukrajině, a označil ji nejen za morální povinnost, ale také za součást bezpečnostního uspořádání Evropy. Berlín rovněž letos v únoru povolil poslat Ukrajině na pomoc německé tanky Leopard 1 a Leopard 2.

Šiřitelům staré pomluvy přitom nijak nevadí, že nacista Fritz von Scholz umřel bezdětný a jeho údajné pokrevní příbuzenství s kancléřem Scholzem bylo dávno vyvráceno. Jaká je tedy skutečnost?

Skuteční předci a potomci

Německá tisková agentura DPA prozkoumala ve spolkovém archivu všechny dokumenty týkající se vojenské kariéry a rodinné situace nacisty Fritze von Scholze a zjistila, že tento důstojník Waffen-SS zemřel již 28. července 1944 poblíž estonského města Narva a podle archivních záznamů po sobě žádné děti nezanechal.

Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha. Německý kancléř Olaf ScholzPříjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha. Německý kancléř Olaf ScholzZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Určitou zajímavostí je, že pocházel původně z Čech, protože se narodil 9. prosince 1896 v Plzni, v rodině důstojníka rakousko-uherské císařské armády, pozdějšího generálmajora rakouského armádního dělostřelectva Ferdinanda von Scholze a jeho ženy Caroline rozené Höpfengärtnerové. Před válkou pracoval jako chemik a žil s manželkou Marianne v Pörtschach am Wörthersee.

Prarodiče kancléře Olafa Scholze naproti tomu pocházeli z Hamburku a pracovali na železnici. Jeho otec se vypracoval z obchodního zástupce na generálního ředitele několika textilních společností.

Nejčastější lež

Lhaní o údajných nacistických předcích proukrajinsky zaměřených evropských politiků patří k vůbec nejčastějším nástrojům ruské propagandy. Příbuznost s někdejšími nacisty už byla lživě přisuzována například předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi nebo zakladateli Světového ekonomického fóra Klausovi Schwabovi.

Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Podporuje Ukrajinu? Je potomkem nacistů. Schytala to i Ursula von der Leyenová

Dalším terčem byl třeba německý ministr financí Christian Lindner, o němž uživatelé ruské sociální sítě Telegram tvrdili, že je vnukem generálmajora wehrmachtu Gerharda Lindnera. Ten se narodil v roce 1896 v saském Budyšíně (Bautzenu), za války velel 346. pěší divizi a 17. SS divizi tankových granátníků Götz von Berlichingen a zemřel v roce 1982 v Aurichu v Dolním Sasku.

Zdroj: DeníkPrarodiče Christiana Lindnera oproti tomu pocházeli ze západoněmeckého města Wuppertal, kde provozovali pekárnu, a sám Lindner, jenž se narodil v roce 1979, vzpomínal ve své autobiografii na to, jak se jako chlapec v jejich pekárně rád poflakoval. I to vylučuje jeho příbuzenský vztah s někdejším nacistou, protože ten zemřel v době, kdy Christianu Lindnerovi byly teprve tři roky. Jak navíc upozorňuje německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle, představuje příjmení Lindner 107. nejrozšířenější příjmení v Německu, v současnosti žije po celé této zemi téměř 17 tisíc Lindnerů.

Jak Prigožin, tak Michalkov čelí kvůli své činnosti evropským sankcím a figurují mezi osobami, jimž Evropská unie zmrazila majetek na svém území a zakázala cesty do členských zemí.