Severní a Jižní Korea jsou od 50. let minulého století ve válečném stavu. Země ležící na jednom poloostrově dosud neuzavřely konflikt, který trval v letech 1950 až 1953, a dělí je přísně střežená hranice.

Diplomatické kontakty obou zemí jsou minimální. "Je nutné si uvědomit, že jednání o olympiádě, které se počátkem ledna konalo v oblasti demarkační linie, bylo prvním osobním setkáním obou Korejí, které se odehrálo od roku 2015," připomněla Bajgerová.

Protesty v Jižní Koreji proti severokorejské delegaci
Bombardujte Severní Koreu! Start olympiády provázejí demonstrace

Komunikace je podle analytičky složitá i kvůli tomu, že ze strany KDLR je vedena v duchu propagandistické rétoriky. "Jako jistý diplomatický úspěch se dá tedy vnímat už jen skutečnost, že obě části poloostrova jistý dialog vedou," uvedla.

Představitelé obou zemí se před začátkem olympiády v Pchjongčchangu dohodli, že jejich reprezentanti nastoupí na zahajovacím ceremoniálu pod jednou vlajkou a sestavili společný ženský hokejový tým.

Úvahy o tom, že by se někdo z výpravy rozhodl využít olympiádu k útěku z KLDR, považuje Bajgerová za nepravděpodobné."Sportovci a ostatní členové severokorejského olympijského týmu jsou kádrová elita, která pravděpodobně nepovažuje útěk za reálnou možnost," míní.

"I kdyby zde však nějaký úmysl utéct byl, je nutné si uvědomit, že všichni mají v Severní Koreji rodiny a příbuzné, kteří by nesli těžké následky takového útěku," dodala.

Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong a Kim Jong-nam
Na olympiádu již dorazila Kimova sestra. Setká se s jihokorejským prezidentem

Podle Bajgerové je mírné oteplení vztahů patrné i z dalších kroků severokorejského režimu, a to přes to, že KLDR den před zahajovacím ceremoniálem her uspořádala vojenskou přehlídku. "Z dostupných zdrojů lze soudit, že přehlídka byla o poznání mírnější než v minulosti, jak v rámci délky, tak škály," podotkla.

Soudí proto, že přehlídka nebyla gestem, jak ukázat sílu režimu mezinárodnímu společenství. "Cílila na domácí publikum, aby jej utvrdila v tom, že účast na olympiádě neznamená oslabení," míní.

Jako vstřícný krok hodnotí Bajgerová také přítomnost sestry Kim Čong-una na zahajovací ceremonii. "Jedná se o prvního přímého potomka dynastie Kim, který oficiálně vkročí na půdu Jižní Koreji," řekla. Vyzdvihla také jmenování předsedy severokorejského parlamentu Kim Jong-nama do čela delegace KLDR.

"Je považován za diplomata, který není přímo spojen s jaderným programem KLDR, a navíc není veden na mezinárodních blacklistech, na rozdíl od mnoho oficiálních představitelů Severní Koreje," uvedla.

O tom, jak se bude dialog vyvíjet po skončení olympiády, se podle Balgerové bude rozhodovat také ve Washingtonu. Vliv Spojených států v regionu trvá od jejich angažmá v Korejské válce.

Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu se rétorika mezi KLDR a USA výrazně vyostřila. Bajgerová dodala, že by bylo naivní očekávat, že Severní Korea po olympiádě okamžitě zarazí svůj jaderný program a Amerika přestane trvat na sankcích.

Plamen hoří. Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly zahájeny.
Nad Pchjongčchangem hoří olympijský oheň. Čechy přivedla na stadion Samková