Psychiatr, který Andrease N. vyšetřoval, dospěl k závěru, že během silvestrovské noci měl výrazně omezenou příčetnost. Vyloučeno není ani to, že jednal v nepříčetnosti.

Padesátiletý muž během svých útoků zranil především lidi ze Sýrie a Afghánistánu. Podle policie se nejprve ve stříbrném mercedesu v západoněmeckém Bottropu pokusil zasáhnout několik chodců, kterým se však podařilo uskočit z cesty. Poté si to namířil do centra Essenu, kde srazil skupinu cizinců, přičemž osm z nich poranil.

Andreas N. byl na Nový rok zatčen a za pokus o několikanásobnou vraždu byl následně umístěn do vazby. Při výslechu projevil nenávist vůči cizincům, které označoval rasistickými výrazy. Svůj čin pak označil za „uklízení“. Až dosud nebyl trestaný, v minulosti se však opakovaně léčil kvůli psychickým problémům, když údajně trpí schizofrenií.

Útok nebyl výjimečný 

K podobnému incidentu došlo v Münsteru i loni v dubnu, když německý občan najel s dodávkou do skupiny osob, čtyři zabil a desítky zranil. Útočník, který jen několik dní předtím hledal pomoc psychologa, spáchal po útoku sebevraždu.

V prosinci roku 2016 zase občan Tuniska najel s nákladním automobilem mezi návštěvníky vánočních trhů v Berlíně. Útok, ke kterému se přihlásila teroristická skupina Islámský stát, nepřežili 12 lidí a pachateli se podařilo uprchnout do Itálie, kde byl později zabit při přestřelce s policií.