Usnesení, na jehož textu se podle listu El País shodla Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JxCat) s radikální Kandidátkou lidové jednoty (CUP), počítá vedle symbolické podpory expremiérovy kandidatury s „obnovou katalánských institucí“.

Zároveň však odmítl aktivaci článku 155 španělské ústavy, díky němuž se Madrid chopil vlády nad Katalánskem. Radikálové také nakonec neprosadili zmínku o potvrzení deklarace. Ta podle právníků odporovala španělské ústavě a porušovala předchozí verdikty ústavního soudu.

Návrh předložený Puigdemontovou stranou tak tedy pouze uznal legitimitu Puigdemonta jako vůdce Katalánska a zdůraznil důležitost vytvoření efektivní vlády v regionu.

"Čestný premiér Puigdemont získal dostatečnou podporu na to, aby mohl být zvolen," uvedl Quim Torra, politik ze strany Společně pro Katalánsko (JxCat).

Carles Puigdemont však stále pobývá v Bruselu poté, co na něj španělský premiér Mariano Rajoy vydal zatykač. Čelí obvinění z vyvolání chaosu a vzpoury. Je tak velmi pravděpodobné, že bude zatčen, pokud se vrátí.

Separatisté proto již dříve přišli s návrhem, že by mohl Katalánsko řídit z Bruselu. To však odmítl Madrid i někteří Katalánci. Centrální vláda uvedla, že se vzdá správy nad regionem pouze v případě zvolení fyzicky přítomného premiéra.

Carles Puigdemont tak vzápětí navrhl místo sebe jako kandidáta na katalánského premiéra Jordiho Sáncheze. Třiapadesátiletý Sánchez, který se stal letos v lednu poprvé poslancem regionálního parlamentu, je však ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury od poloviny loňského října.

Poslala ho tam soudkyně kvůli tomu, že jako tehdejší šéf separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) svolal demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum o nezávislosti, které regionální vláda tehdy chystala a nakonec i uspořádala 1. října přes zákaz Madridu.

Jak tedy poznamenává Reuters, dnešní zasedání opět neposkytlo žádné východisko, jak by se region mohl posunout ze slepé uličky.

"Toto zasedání nám opět ukázalo, že pro Katalánce zatím neexistuje určitý směr ani jasná vize," řekl Ines Arrimadas, předseda prošpanělské strany Ciudadanos, která sice v prosincových volbách zvítězila, ale nedokázala vytvořit vládu.

Madrid totiž zopakoval, že hodlá tolerovat jen takového premiéra, který pobývá ve Španělsku, není ve vězení ani nemá jiné problémy se zákonem, informovala Reuters.