Když minulou neděli zavolala městská odchytová služba ve Watertownu v Connecticutu do záchranné stanice dravců A Place Called Hope (Naděje), že jim veze bezvládného kondora havranovitého (lidově zvaný černý sup), obávala se šéfka stanice Christine Cummingsová nejhoršího, všimla si americká televize CBS News.

„Kondora našli u kontejneru na odpadky nedaleko masného trhu. Mysleli si, že ho možná srazilo auto, tak zavolali k nám. Za chvíli vezli i druhého. Člověk, který ho našel, slyšel práskavý zvuk, domnívali jsme se tedy, že jsou ptáci možná postřelení,“ popsala Cummingsová pro list Connecticut Insider.

Dvojici kondorů po vystřízlivění vypustili na svobodu:

| Video: Youtube

Podhled na „správnou dvojku“, jak kondorům ve stanici začali říkat, nevzbuzoval navzdory jménu stanice, žádnou velkou naději. „Ti dva se neudrželi na nohou, potáceli se a omdlévali. Prostě nám umírali před očima, jak se zdálo,“ vylíčila Cummingsová.

Záchranáři vyzkoušeli nejrůznější testy, aby zjistili, co ptákům ublížilo. Odpověď byla nakonec překvapivě prostá. „Zjevně našli otevřený kontejner a v něm byl pohozený nějaký ovocný nápoj, který zkvasil. Supové byli zkrátka namol opilí,“ informovala záchranná stanice na svém facebookovém profilu.

Šestinohá gazela žijící v izraelské Negevské poušti šokovala odborníky:

Péče o zpité mrchožrouty se překvapivě podobala lidským potřebám. „Dostali napít, pořádně se vyspali a druhý den spořádali skutečně obrovskou snídani. Ale mezi námi, nalití supi nejsou zrovna příjemní pacienti,“ podotkla Cummingsová.

Poučení pro lidi

Druhý den měl ptačí večírek u kontejneru opět téměř lidský konec.

„Ráno jsme je vypustili ven a vrátili se domů, už jsou zase se svou kolonií. Ptáci jeden druhému nedovolí létat v opilosti. Tihle dva parťáci se navzájem ohlídali. Jestli si z toho vezmou nějaké poučení, to už říct nedokážeme. Jen doufáme, že se o naší stanici nezačne říkat, že jsme dravčí záchytka,“ vtipkovali pracovníci stanice na sociální síti.

Jaké zvuky vydává kondor havranovitý? Podívejte se:

| Video: Youtube

Případ by podle šéfky stanice Cummingsové měl být poučením pro lidi, jak obecně předcházet ohrožení volně žijících zvířat. „Je potřeba dávat si pozor, aby kontejnery na odpad zůstávaly zavřené. Nemusí v nich být ani pohozený zbytek alkoholu, stačí když zkvasí nějaké ovocné pití. Volně žijící zvířata to najdou, ochutnají a pak mají potíže,“ upozornila Cummingsová.

Vědci v Tichém oceánu objevili podivné nové druhy živočichů:

Kondoři havranovití patří k běžným ptákům žijícím v Connecticutu celoročně. Jsou mrchožraví a potravu si vyhledávají například na skládkách nebo se živí zvířaty sraženými u silnic, uvedla CBS.