Vypadá to jako dobrý vtip, ale hlavní město Velké Británie skutečně uvažuje o zavedení nového pohonu pro městskou dopravu v Londýně.

Britská společnost Bio-bean se spojila s firmami Shell a Argent Energy, aby společně vytvořily kávové biopalivo pro dieselové motory londýnských „doubledeckerů“ neboli dvoupatrových autobusů. V pilotním projektu vyprodukoval Bio-bean prvních 6000 litrů kávového oleje, což je množství, které projezdí jeden linkový vůz za rok. A tento vůz je nyní testován.

Zakladatel společnosti Arthur Kay recykluje zbytková kávová zrna, posbíraná v kavárnách, restauracích a pražírnách. Shromážděný kávový materiál vysuší a pak z něj získává olej. Poté olej smíchá z dalšími látkami. Výsledkem je biopalivo B20, které se dá použít pro dieslové motory, aniž by bylo nutné zařízení modifikovat.

Zdroj: Youtube

Podle tvrzení společnosti Bio-bean vyprodukuje Velká Británie 500 000 tun kávových zrn ročně. Většina z nich končí na skládkách, kde produkují škodlivé skleníkové plyny.

Arthur Kay připustil, že zatím „neexistuje formální dohoda“ mezi ním a městem Londýn, doufá však, že s proniknutím na světový trh se realizace projektu urychlí.

„V našem nápadu se skrývá ohromný potenciál,“ stojí v oficiálním prohlášení. „Proto chceme expandovat i do Spojených států, kde se pije nejvíce kávy na světě – až 400 milionů šálků denně.“