Evropští poslanci na středečním zasedání přijali doporučení, aby Evropská komise zahájila se zemí řízení. Kritizují zejména razantní postoje vlády Viktora Orbána k problematice uprchlíků, snahu o umlčení nezávislých médií a výměna nepohodlných soudců. Maďarský ministr zahraničí označil doporučení za "malichernou pomstou politiků podporujících migraci".

„Očekával jsem seriózní právní debatu,“ řekl Orbán krátce po jednání Evropského parlamentu maďarským médiím. „Plán je takový, že když nedokážou donutit Maďarsko přijímat migranty, musí ho alespoň připravit o právo bránit vlastní hranice,“ uvedl rozhořčený státník.

Pustí nám sem migranty

Orbán kritizoval i německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta ve čtvrtek vyzvala členské státy Evropské unie, aby pomohly zajistit Evropská agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) dostatek prostředků k zastavení ilegální migrace. 

„Chtějí nám sem poslat žoldáky z Bruselu a zabránit maďarským občanům, aby bránili vlastní hranice. A nemějme žádné iluze, budou nám sem pouštět uprchlíky,“ uvedl na adresu Fortexu maďarský premiér a dodal, že je jeho vláda připravena bránit se dostupnými právními prostředky.