„Ale aspoň jako váš Babiš nevlastní největší noviny, nejposlouchanější rádio a celý ten obří mediální dům,“ ukončil debatu neprůstřelným argumentem Posselt. Od té doby se ale mnohé změnilo.

Babiš byl zákonem donucen převést svá média do svěřeneckého fondu a alespoň formálně na ně ztratil vliv. Naopak lidem z okolí maďarského premiéra Viktora Orbána se za velmi podivných okolností podařilo v minulých týdnech ovládnout drtivou většinu soukromých maďarských médií.

Spolu se státním rozhlasem a televizí, jež už jsou roky vládními sdělovacími prostředky, přímo financovanými ze státního rozpočtu, je v rukou Orbána a jeho lidí téměř celý mediální trh.

Miliardový dar

Majitelé deseti mediálních domů oznámili v listopadu, že své tituly a stanice věnují bezplatně do nově vzniklé Středoevropské tiskové a mediální nadace (CEPMF), jejíž vznik minulý týden svým podpisem stvrdil právě Orbán. V CEPMF je více než stovka televizních a rozhlasových stanic, internetových a tištěných titulů, včetně veškerých regionálních periodik.

Celková hodnota Orbánovi věnovaných médií s více než třemi tisícovkami zaměstnanců přesáhla 1,5 miliardy korun při ročním obratu 4,5 miliardy korun. Předsedou správní rady nadace, aby bylo vše na první pohled jasné, je bývalý poslanec Orbánovy vládní strany Fidesz István Varga. Vedení CEPMF oznámilo, že má za cíl „zlepšit novinářskou kulturu v Maďarsku“.

Koncentrace moci

Při tak obrovské mediální transakci hrozilo, že by nemusela projít přes antimonopolní úřad. To ale Orbán minulý týden obešel. „Jde o strategický národní zájem,“ prohlásil premiér a tím celou transakci vyjmul z pravomoci úřadu. 

„Takováto koncentrace mediální moci v rukou jedné organizace je bezprecedentní v celé EU,“ řekl pro agenturu AFP Gánor Polyák z Ústavu společenských a mediálních studií Univerzity v Pécsi. „Fakt, že to udělali tak otevřeně, ukazuje, že vláda věří, že jí všechno projde,“ dodal. „Orbán se stal šéfredaktorem země,“ uvedli opoziční socialisté.

V Maďarsku zůstává vládnímu táboru ve sdělovacích prostředcích jediný větší nezávislý oponent, a to nejsledovanější televize RTL, programově obdoba české Novy. Její lucemburští vlastníci zvyšujícímu se vládnímu tlaku zatím odolávají.