V Maďarsku se přitom hrálo docela o hodně. Pokud by Orbánova kandidátka neprošla, přišla by jeho vládní strana Fidesz v parlamentě o dvoutřetinovou ústavní většinu. Zsófie Konczová ovšem s 51 procenty hlasů porazila kandidáta spojené opozice Lászlóa Bíróa. Fidesz je u moci už deset let.

Zemské volby v rakouském hlavním městě Vídni by měli vyhrát jednoznačně sociální demokraté (SPÖ). Oficiální výsledky dnešních voleb budou známé až příští týden. Lístky z korespondenčního hlasování se totiž začnou sčítat až včera. Podle odhadů by měli získat až 43 procent hlasů.

Na druhém místě by měla skončit Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze s 19 procenty. Velké ztráty zde ale utrpěla především pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), ta by měla přijít až o dvě třetiny voličů a získat by mohla jen osm procent. 

Bašta sociální demokracie

Rakouská metropole je dlouhodobě baštou sociální demokracie. Členové této strany jsou starosty města nepřetržitě od roku 1945. Metropoli se proto často přezdívá Rudá Vídeň. Současný starosta a hejtman Michael Ludwig je v čele města od roku 2018, kdy funkci po více než 23 letech opustil Michael Häupl.

Letošní volby měly jedno specifikum. Vzhledem k pandemii covidu-19 hlasoval poštou mimořádně velký počet lidí - přes 380 tisíc. Proto budou oficiální výsledky později než bývá zvykem.

Korespondenčně odevzdali vyjma starosty Ludwiga svůj hlas také všichni lídři kandidujících stran. V prognóze agentury ARGE jsou nicméně hlasy odevzdané mimo volební místnosti zohledněné. Volební účast se odhaduje na 67 procent.