Genderová studia od nynějška nefigurují mezi oficiálně schválenými magisterskými studijními obory, když místo nich se v aktualizovaném seznamu objevuje prázdný řádek. „Najednou jsme zmizeli. Jedná se o začátek nové éry v historii výuky na maďarských vysokých školách,“ upozornila na facebooku profesorka Středoevropské univerzity (CEU) sídlící v Budapešti Andrea Petőová.

Pomoc s ochranou státních hranic by měly „slušně nabídnout" Řecku ostatní země Evropské unie ve chvíli, kdy to Atény samy nezvládají. Při příchodu na dnešní mimořádný summit EU k migrační problematice to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.
Brusel kárá Maďarsko. Jak skončí spor o vysoké školy?

Genderová studia se v současnosti vyučují na dvou maďarských vysokých školách – vedle soukromé CEU i na Univerzitě Loránda Eötvöse, jejíž historie se datuje až do roku 1635. Na každé z nich studuje obor asi 20 vysokoškoláků, upozornil zpravodajský web německého týdeníku Die Zeit. Podle vydaného dekretu mohou stávající studenti obor dokončit, nové ale již nesmí univerzity přijmout.

Záměr ukončit financování oboru oznámila maďarská vláda již v létě. Oficiální důvod zrušení genderových studí, jež se v posledních letech v západní Evropě těší stále většímu zájmu, je proto jednoduchý – nízký zájem studentů a spíše ideologické kořeny oboru.

Vládě vadí ideologické kořeny oboru

 „Ačkoli univerzitní vzdělání by mělo mít vědecký základ, genderová studia mají své kořeny spíše v ideologii. Domnívám se, že stejně jako marxismus-leninismus, ani genderová studia nepatří do univerzitní výuky,“ citoval tehdy server Pluralist státního tajemníka maďarského ministerstva pro lidské zdroje Bence Rétváriho.

Na podporu budapešťské Středoevropské univerzity (CEU) demonstrovala 8. dubna před maďarským velvyslanectvím v Praze asi stovka lidí. Účastníci shromáždění podepisovali dopis premiérovi Viktoru Orbánovi, ve kterém nesouhlasí s omezováním zahraničních vzdě
V Budapešti protestovaly desetitisíce lidí proti zákonu o zahraničních školách

Proti další existenci genderových studií se následně postavil i šéf úřadu vlády Gergely Gulyas. „Maďarská vláda vyznává názor, že se lidé rodí buď jako muži, nebo jako ženy a vedou svůj život cestou, kterou považují za nejlepší. Maďarsko nechce nadále vynakládat veřejné prostředky na tuto oblast vzdělávání,“ řekl Gulyas agentuře Reuters.

Zástupci univerzit však tyto argumenty odmítají a nejnovější krok Orbánovy vlády považují za nepřípustné zasahování do akademických svobod. Odborníci si všímají i toho, že zakladatelem CEU je americký finančník maďarského původu George Soros, který je v Maďarsku nežádoucí. Nařízení proto může být součástí boje proti údajnému „nepřátelskému vlivu Sorose na vývoj v zemi“.

Genderová studia jsou vědní disciplínou zkoumající kulturně vzniklé rozdíly mezi muži a ženami, tedy takzvaný gender. Zabývají se především různými podobami a proměnami mužství a ženství i jejich vzájemných mocenskými dynamikami, zejména pak strukturami diskriminace na základě pohlaví. Stranou zájmu ale nezůstává ani studium rasy, etnicity, národnosti, sociálního postavení či postižení.

Viktor Orbán
Maďarská vláda bojuje proti Sorosovi. Sama tajně přijímá migranty