Spojené státy americké a země z takzvané skupiny Lima prosadily na úterní valné hromadě Organizace spojených států rezoluci, podle níž byly květnové venezuelské prezidentské volby nelegitimní a venezuelský prezident Nicolás Maduro by měl zůstat v mezinárodní izolaci.

Americký viceprezident Mike Pence označil Madurovo znovuzvolení z 20. května za hanebné kvůli možným volebním podvodům a dalším nesrovnalostem a vyzval členy OAS, aby z organizace "vypudili Madurovu diktaturu". 

Současné usnesení je nejostřejší, jaké OAS během posledních dvou let na adresu Venezuely schválila. Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza se přitom musel dívat, jak i dosavadní tradiční spojenci venezuelské vlády jako Dominikánská republika nebo Nikaragua jsou buď pro jeho přijetí, nebo se aspoň zdrželi. Proti rezoluci se postavily pouze Bolívie, Společenství Dominika a souostrovní stát Svatý Vincenc a Grenadiny. 

Usnesení vyzývá členské státy OAS, aby vhodnými opatřeními na politické, hospodářské a finanční úrovni napomohly obnově demokratického uspořádání Venezuely. Rezoluce rovněž vyzvala Venezuelu, aby povolila vstup humanitární pomoci a obnovila autoritu venezuelského Kongresu, v němž má většinu opozice a jenž byl vystřídán Ústavodárným shromážděním, které v loňském roce účelově vytvořil Maduro.

Podle Arreazy tím rezoluce "otevřela dveře vojenské intervenci". 

"Spojené státy uvedly, že ve hře jsou všechny možnosti. Všechny možnosti zahrnují také armádu. Ti, kdo podpořili toto usnesení, podporují i vojenský zásah vůči Venezuele," prohlásil Maduro s odkazem na loňské prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Současně několikrát zopakoval, že Venezuela má sama v úmyslu z Organizace amerických států vystoupit a že země, která se sama rozhodla odejít, nemůže být z OAS vyloučena. Schválení rezoluce však přesto znamená, že organizace může nyní hlasovat na mimořádném valném shromáždění o tom, že Venezuele pozastaví členství. Datum svolání valného shromáždění však nebylo dosud určeno.

Skupina Lima, zahrnující Argentinu, Brazílii, Kanadu, Mexiko a Kolumbii, byla vytvořena právě proto, aby vyvinula tlak na Maduru poté, co se loňské valné shromáždění OAS v Cancúnu nedokázalo shodnout na jednotném usnesení, které by Venezuelu odsoudilo.