Slovenští branci jsou militantně orientovaná organizace, která vznikla v roce 2012 a jedním z jejích cílů je vytváření domobrany. Prezentuje se jako neutrální branná organizace. Jak uvedl slovenský deník Pravda, „branný den" na nitranské základce se provalil poté, co se Slovenští branci pochlubili obrázky na sociálních sítích. „Slovenští branci bez nároku na odměnu na vlastní náklady zorganizovali sportovně-branný den pro nejmenovanou ZŠ v Nitře. Na akci bylo několik stanovišť, a to pro střelbu ze vzduchovky, hod granátem, stanoviště s ukázkou výstroje, ukázkou protichemické obrany a zdravovědy," napsali Slovenští branci.

Robert Fico
Slovensko chce nadále debatovat o řešení migrační krize

Mluvčí ministerstva školství Ivana Skokanové řekla, že se s inspekcí dohodli na prověření situace. „Pokud budou kontrolou zjištěné nedostatky spojené s neuplatňováním základních principů a cílů výchovy a vzdělávání ve smyslu školského zákona, uplatníme opatření přiměřená závažnosti zjištění," řekla mluvčí resortu.

Samotné město Nitra se situací zabývat nehodlá. Školy podle vyjádření nitranské radnice organizují v rámci státního vzdělávacího programu Ochrana života a zdraví didaktické hry a cvičení s praktickými ukázkami. Kvůli tomu spolupracují s nejrůznějšími organizacemi a nemají povinnost město informovat.

Ruská vojenská přehlídka v Moskvě
Rusko uspořádalo vojenskou přehlídku, průlet bombardérů byl zrušen kvůli počasí

Toto není první případ, kdy si na Slovensku škola pozvala ke spolupráci Slovenské brance. V okrese Topolčany prokázala školní inspekce, že ředitelé škol zadali pořádání školních akcí organizaci, která se nemohla prokázat doklady ke své identifikaci a ředitelé si ani nezjistili, komu pořadatelství svěřují. Navíc inspekce zjistila, že školy daly prostor k nekompetentní prezentaci některých témat. Ředitelé těchto škol uznali chybu a dokonce zveřejnili na internetu upozornění. Varování se objevili o na webových stránkách ministerstva školství.
Ředitel nitranské školy Beethovenova Ľubomír Svitač pro Denník N uvedl, že o upozornění nevěděl.

Zdroj: Youtube